Şeyh Nazım Kıbrısi Hayatını Kaybetti

07 Mayıs 2014 Çarşamba, 13:40

KKTC’de uzun süredir yoğun bakımda tedavi gören 92 yaşındaki Nakşıbendi Şeyhi Nazım Kıbrısi’nin saat 13.30’da yaşamını yitirdiği açıklandı.

Açıklama, Kıbrısi’nin tedavi gördüğü Yakın Doğu Üniversitesi tarafından yapıldı. KKTC resmi haber ajansı TAK da Kıbrısi’nin ölüm haberini doğruladı.

Şeyhin tedavi gördüğü hastane yetkilileri ve aile tarafından yapılan son açıklamada, Nazım Kıbrısi’nin durumunun daha da kötüleştiği belirtilmişti.

nazım kıbrısi

Lefkoşa’daki Yakın Doğu Üniversitesi hastanesinde 20 gündür yoğun bakımda tutulan Nazım Kıbrısi’nin sağlık durumuyla ilgili ilk haberler sabahın erken saatlerinde yakınlarından geldi. Yakınları Kıbrısi’nin iç organlarının da fonksiyonunu yitirerek hayatını kaybettiğini söyledi.

Ancak hemen ardından Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nden açıklama geldi. Hastane Başhekimi Dr. Sevim Erkmen, Nazım Kıbrısi’nin yaşadığını, durumunun ise son üç gündür giderek kötüye gittiğini söyledi. Sevim Turan, Şeyhin yaşlılıktan kaynaklanan sağlık sorunlarının yanı sıra karaciğer yetmezliğiyle de karşı karşıya olduğunu belirtti.

Hastanenin ardından aileden de açıklama geldi. Aile adına konuşan, şeyhin yakın isimlerinden Oktay Sadıkoğlu, Nazım Kıbrısi’nin durumunun daha da kötü bir hale gelmesine rağmen hâlâ hayatta olduğunu söyledi. Hastane ve aileden peş peşe gelen açıklamalar, şeyhin öldüğünü düşünen müritleri arasında bir umut kaynağı oldu.

DERGÂHI LEFKE’DE
Şeyh Nazım Kıbrısi, başta Avrupa ülkeleri ve ABD olmak üzere uluslararası düzeyde çok sayıda müridi bulunan bir isim. KKTC’nin Lefke kasabasındaki dergâhında yaşayan Nazım Kıbrısi, dünyanın önde gelen siyasi isimleriyle temaslarıyla da gündeme geldi. Dünya gündeminde bir dönem yer alan Şilili maden işçileri de dünya turunda Nazım Kıbrısi’yi ziyaret eden kişiler arasında bulunuyor.
Şeyhin müritleri ve yakınları öldüğünü söylerken, hastane yetkilileri durumunun halen kritik olduğunu ifade etti.

YERİNE OĞLU GEÇECEK
Güney Kıbrıs’ın Larnaka kentinde 21 Nisan 1922’da doğan Şeyh Muhammed Nazım Adil Kıbrısi, mutasavvıf ve Nakşibendi tarikatının önde gelen isimlerinden biri. 1940`larda İstanbul Üniversitesi kimya bölümünde yüksek eğitim alan Kıbrısi, öğrencilik yıllarında Nakşibendi Şeyhi Süleyman Erzurumi’ye bağlandı. Bir süre sonra şeyhinin izniyle Şam’a giderek Şeyh Abdullah Dağıstani’nin talebesi oldu. Dağıstani’nin 1973’te ölmesinin ardından yerine geçti. Nazım Kıbrısi, 2011’de kendinden sonra silsileyi oğlu Mehmet Adil’in devam ettireceğini ilan etti. Evli ve dört çocuk sahibi olan Şeyh Nazım Kıbrısi; Türkçe, Arapça, İngilizce ve Yunanca biliyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz