Son Dakika
13 Aralık 2019 Cuma

İran Yolsuzlukla Böyle Mücadele Ediyor

06 Mayıs 2014 Salı, 14:40

Reza Zarrab’ın ortağı olarak bilinen ve Türkiye’deki yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında adı sıkça zikredilen Babek Zencani zor durumda. Tutuklu olarak yargılanan Zencani’nin tüm mal varlıklarına el konulduktan sonra yurt dışındaki mal varlıklarının İran Devleti’ne devredilmesine karar verildi. Bu kararın Zarrab’ı şok ettiği bildirildi.

zencani

İRAN’da yolsuzluk suçlamasıyla İran’da tutuklanan ve mal varlığına el konulan ünlü işadamı Babek Zencani’nin ülke içindeki taşınmazları devlete devredilecek.

İran Parlamentosu’nda milletvekili Muhammed Ali Purmuhtar, Zencani’nin mal varlığının borcuna karşılık devlete verileceğini söyledi. İranlı milletvekili, ünlü milyarderin havayolu şirketi Qeshm Air ve başkent Tahran’da inşası süren ’İran Zemin’ adlı dev alışveriş merkezinin Zencani’den alınacağını kaydetti. Purmuhtar, “Zencani’nin devlete borcunu ödemesi için yurt içindeki malvarlığının belirlenmesi sürüyor. Malvarlığı borcundan daha fazladır, fakat bunlar İran’da değil yurt dışındadır. Yurt dışındaki malvarlığını getirmek için çabalarımız devam ediyor” açıklamasında bulundu. 

İran makamları,30 Aralık’ta tutuklanan Zencani’nin, devlete 2 milyar 350 milyon Euro borcunun olduğunu bildirmişti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.