İnternet Alışverişlerine Yoğun İlgi

03 Mayıs 2014 Cumartesi, 02:26

Mağazalarda yapılan alışverişlerin kat be kat önüne geçen internetten alışveriş, bayanların ilgisini çekmeye devam ediyor. İnternet alışverişlerinde tüketiciyi koruyan imkanların başında iade mazereti belirtmeksizin yapılan iade imkanı tüketicilerin yüzünü güldürüyor. Mağazadan alınan bir üründe hata çıkması durumunda, iadesi konusunda sorun yaşayan tüketiciler internet sayesinde bu sorundan kurtulmuş görünüyor.

cazipmarka

EN ÇOK SATANLAR: BAYAN GÖMLEK, ELBİSE VE BAYAN AYAKKABI

Yapılan araştırmalar internet üzerinden yapılan alışverişlerde Bayan Gömlek, Elbise ve Bayan Ayakkabının en çok satılan ürünler olduğunu ortaya koyuyor. Bayan gömlek modellerinin çeşitliliği tüketicinin herhangi bir mağazada bulacağı modellerin kat kat üstünde olunca, internetten alış veriş giderek yaygınlaşıyor.

İnternetten üzerinden yapılan giyim satışlarında en yoğun ilginin; bayan gömlek, bayan ayakkabı ve elbiseye gösterilmesi modellerin çeşitliliği ile de doğru orantılı. Yaz aylarına yaklaştığımız şu günlerde bayan ayakkabıları yazlık modelleri raflarda yerlerini alırken, internet mağazalarında yoğun bir satış var. Bu ilgi elbise ve bayan ayakkabılarını da kapsamış durumda.

Türkiye gibi dört mevsimin yaşandığı bir ülkede kadınların elbise, gömlek ve ayakkabı çeşitlerinin çok olması gerekiyor. Mevsime göre yapılan kombinler zengin bir gardıroba gereksinimi oluşturuyor.

Bu durum diğer ürün gruplarına da yansımış durumda elbise ve bayan ayakkabı modelleri internetin en çok tercih edilen diğer ürün grupları olarak ön plana çıkıyor.

TAKSİT İMKANI

Zincir mağazalar dışında yapılan giyim alışverişlerinde genellikle taksit uygulaması yapılmıyor. Yapılsa bile vade farkı eklenilerek yapılan alışverişler internette çok daha rahat ve kolay bir şekilde yapılabiliyor. Örneğin internetten 30 TL’ye alınan bir bayan ayakkabısı peşin fiyatına 10 taksite bölünebiliyor. Vade farkının olmadığı bu alışverişler tüketicinin alım gücünü artırıyor. Aynı zamanda yapılan indirimli satışlar ve firmaların satış siteleri ile kurdukları bağlantılar sayesinde piyasadaki fiyatların çok altında bir etiketle karşılaşılıyor. Bu durum işletmeciler açısından bir dezavantaj gibi gözükse de tüketici için büyük bir avantaj haline dönüşmüş durumda.

ÜCRETSİZ KARGO İMKANI

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde tüketicinin kafasına takılan en büyük soru işaretlerinin başında ise kargo ücreti geliyor. Çoğu site belirli bir satış tutarı sonrasında (75 tl üzeri) kargo ücreti almayarak tüketicinin yüzünü güldürüyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz