Son Dakika
13 Aralık 2019 Cuma

Bülent Bostanoğlu’na Protesto:”Terk Et”

02 Mayıs 2014 Cuma, 19:38
ANKARA Mamak Askeri Cezaevi’nde ailesiyle açık görüş yaptığı sırada beyin kanaması geçiren ve tedavi altına alındığı Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde hayatını kaybeden Balyoz davası hükümlüsü Deniz Kurmay Albay 49 yaşındaki Murat Özenalp’ın Kocatepe Camii’ndeki cenaze töreni sırasında Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, vatandaşlar tarafından protesto edildi. Vatandaşlar, Bostanoğlu’na ‘Terk et’ diye bağırdılar.
murat-özenalp-cenaze-protesto
Balyoz davasından darbeye teşebbüsten 16 yıla mahkum olan Kurmay Albay Murat Özenalp, iddiaya göre geçtiğimiz hafta sonu Mamak Askeri Cezaevi’ne açık görüşe gelen ve ‘gizli görevde’ olduğunu söylediği kızı Duru ile oyun oynarken, fenalaşarak yere düştü. Gülhane Askeri Tıp Akademisi’ne (GATA) kaldırılan Özenalp, dün hayatını kaybetti.

Bugün, ilk olarak GATA’dan alınan Özenalp’in cenazesi, tutuklu bulunduğu cezaevine getirildi ve son kez arkadaşları gördü. Ardından cenaze Kocatepe Camiine getirildi. Cenaze törenine annesi Samiye, eşi Sema, oğlu 14 yaşındaki Batu, kızı 8 yaşındaki Duru’nun yanı sıra, yakınları ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, GATA Komutanı Tuğgeneral Ömer Paç, Genelkurmay Personel Başkanı Korgeneral Metin İyidil,Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, gazeteci yazar Tuncay Özkan, Hürriyet Gazetesi Yazarı Yılmaz Özdil, askeri erkan ve siyasetçiler katıldı .Cenazeye, askeri erkanın yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’da çelenk gönderdi.

BABASININ GÖREV YAPTIĞI GEMİNİN ŞAPKASINI TAKTILAR

Cenaze töreninde Albay Murat Özanalp’in oğlu Batu, taziye için gelenleri üzerinde babasının görev yaptığı TCG Gökova firkateynin şapkasını takarak karşıladı. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’da ailenin yanına giderek başsağlığı diledi ve sarıldı.

PAŞAYA PROTESTO

Çok sayıda vatandaş ise Türk bayrağına sarılı Özenalp’ın naşı önünde saygı nöbeti tutu. Cenaze törenine katılan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, ilk olarak askeri personel ile tokalaştıktan sonra cenazenin bulunduğu musalla taşının önüne geldi. Buraya gelmesinin ardından çok sayıda vatandaş Oramiral Bostanoğlu’na tepki gösterdi. Vatandaşlar Bostanoğlu’na ‘Terk et’, ‘Tasfiye bitti, katliam başladı’, ‘Sessiz çığlığa gelmeyen buraya da gelmesin’, ‘Askerinizi nasıl teslim ettiniz?’, ‘Fenerbahçe taraftarı kadar olamadınız’, ‘O gemileri kimlerle yüzdüreceksiniz bakalım. Okuyun üfleyin yüzdürürsünüz’ diye bağırdılar. Tepkilere Bostanoğlu karşılık vermeyip susmayı tercih ederken, korumaları ise etrafında güvenlik önlemi aldı.

Cenaze namazında Albay Murat Özanalp’in oğlu Batu, Oramiral Bostanoğlu’nun yanında saf tuttu. Cenaze namazının ardından ise Oramiral Bostanoğlu, korumalarının arasında protestolar eşliğinde tören geçişinin yapılacağı yere geldi. Burada sırayla Albay Özanalp’in oğlu Batu ve kızı Duru sırayla Gökova firkateynin şapkasını başlarına taktı.

Cenaze törenine katılan çok sayıda vatandaş, top arabasına konan Balyoz davası hükümlüsü Deniz Kurmay Albay 49 yaşındaki Murat Özenalp’ın Türk bayrağını sarılı naşını alkışladı ve ‘Mustafa Kemal’in Askerleriyiz’ sloganları attı. Naaşın geçişi sırasında ise Albay Özanalp’in eşi ve çocukları gözyaşlarına boğuldu.

Tören geçişinin ardından Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu tekrar aileye doğru yöneldi. Ancak korumalar Bostanoğlu’nu geri çevirdi ve korumaları eşliğinde protestolar arasında makam aracına binerek tören alanından uzaklaştı.
Cenaze aracına bindirilen ve Karşıyaka Mezarlığı’na götürülen Albay Murat Özenalp, burada gözyaşları içinde toprağa verildi.

Ümit KOZAN-Fırat KESKİNKILIÇ-Muhammet BAYRAM/ANKARA,(DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.