Son Dakika
09 Aralık 2019 Pazartesi

Tunceli’de Askeri Araca Mayın Pusu

01 Mayıs 2014 Perşembe, 19:13

Tunceli’de askeri aracın geçişi sırasında yola kurulan uzaktan kumandalı bomba patlatıldı. Aracın büyük hasar aldığı belirtilirken, askerlerin sağlık durumu hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.

HaberDokuz.com / Özel Haber / Ankara

Son aylarda PKK’nın bölgedeki faaliyetlerinin artırdığı bilinirken, 23 Nisan’da çocukların dağa kaçırılması, bölge halkından haraç kesilmesi, kadın polisin yakılması, 2 uzman çavuşusun kaçırılması ve hala serbest bırakmaması gibi olaylar dikkat çekiyor.

tunceli-mayınlı-saldırı

Örgütün bu hamlesi hükümete bir meydan okuma olarak yorumlanacaktır. Çözüm süreci adı altında örgütün silahlarını bırakmak yerine dağ kadrosunu güçlendirdiği ve dinlendirdiği istihbarat raporlarına da yansımıştı. Bölgede görev yapan devlet kadrolarının zor günler yaşadığı kamuoyuna açıklanmazken, BDP-HDP üzerinden gerçekleştirilen “Özerklik” temalı açıklamalar ve çalışmalar da biliniyor.

GENELKURMAY KAZAYA İLİŞKİN NET AÇIKLAMA YAPAMIYOR

Çözüm sürecinin engellenmemesi üst başlığıyla bazı uygulamaların yapıldığını biliniyor. Özellikle ana akım medya ve hükümet kanadından yapılan açıklamalarda PKK’nın faaliyet ve planları kamuoyundan gizleniyor. Tunceli’de yaşanan bu saldırı sonrasında nasıl bir yol izleneceği merak konusu oldu. 

Özellikle Türkiye’deki milliyetçi hassasiyetler terörün olağanlaştırılması konusundaki yaklaşımlarının giderek sertleştiği bir dönemde, yapılan bu hain saldırının kamuoyuna doğru bir şekilde anlatılması gerekiyor.

SALDIRI HAKKINDAKİ İLK BİLGİLER

ALAY KOMUTANININ BULUNDUĞU ARACIN GEÇİŞİ SIRASINDA PATLADI

Tunceli’de askeri aracın geçişi sırasında infilak eden patlayıcının Jandarma Alay Komutanı Albay Yurdakul Akkuş’un içinde bulunduğu arac geçtikten sonra patladığı öğrenildi. Patlayıcının aracın geçmesinden birkaç saniye sonra infilak ettiği, Albay Akkuş’un ve araçtakilerin zarar görmediği bildirildi. Patlamada nedeniyle 5 metre genişliğinde, 2 metre derinliğinde bir çukur oluştu.

YOL TRAFİĞE KAPATILDI

Olayın duyulmasının hemen ardından Tunceli merkezden bölgeye hemen helikopterle asker sevk edildi, ambulans ve sağlık ekibi gönderildi. Patlamada şehit ve yaralı olup olmadığı henüz öğrenilemezken, polis bölgeye giden karayolunu sivil araç trafiğine kapattı. 

osmangazi-üniversitesi-kavga

 

 

askeri-helikopter öcalan-ev-hapsi

abdullah-öcalan-ev-hapsi

 

özerklik

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.