Son Dakika
07 Aralık 2019 Cumartesi

Marka Yönetimi

29 Nisan 2014 Salı, 15:20

Ülkemizde ve tüm dünyada bir ürünün satış oranlarının yüksek olması, o ürünün markasının tüketici üzerinde yarattığı algı ile ölçülebilmektedir. Bir markanın tüketici üzerinde ne kadar kaliteli ve iyi bir ürün olduğuna dair olan algısı yüksek olursa, o markanın ürünlerinin satışları o kadar fazla olacaktır. Tüketici aynı özelliklere sahip birçok ürün arasından kaliteli ve iyi bir ürün olduğuna inandığı markanın ürününü satın almayı tercih edecektir. Markaların tüketici üzerindeki algısının satış oranlarını ve markanın sektördeki başarısını etkilediğini fark eden firmaların büyük bir kısmı kendi bünyelerinde uzman ve eğitimli kişilerden oluşturdukları özel ekiplerle marka yönetimi çalışmaları gerçekleştirmektedirler. Bu ekipler özel olarak yürüttükleri çalışmalarla markanın sektördeki başarısını devam ettirmekte ya da markanın sektörde başarılı bir noktaya gelmesini sağlamaktadırlar.

marka-yonetimi

Marka yönetimi çalışmaları genellikle markanın hitap ettiği tüketici kitlesine göre farklılık göstermektedir. Genellikle kaynak yoğunluğu fazla olan firmalar orta düzeyde gelir ve tüketim harcamalarına sahip olan tüketici kitlesini müşteri olarak hedef almaktadırlar. Bu nedenle firmanın yürüttüğü marka yönetimi çalışmaları hedef alınan müşteri kitlesi üzerinde markanın kaliteli olduğuna dair bir algı yaratacak şekilde olmaktadır. Kaynak yoğunluğu daha az olan prestijli firmalar ise A ve A plus olarak adlandırılabilecek, lüks tüketim harcamaları yapabilen tüketici kitlesini hedef almakta ve marka çalışmalarını bu kitleye hitap edecek şekilde gerçekleştirmektedirler.
Marka yönetimi konusunda bir firmada kariyer sahibi olmak ya da kendi kişisel markanızı yaratmak istiyorsanız bu konuda bir eğitim almanız gerekmektedir. Alacağınız eğitimlerle bir markayı yaratmayı, markanın sektördeki başarısını sağlamayı ve markanın tüketici üzerindeki algısını oluşturabilmeyi detaylı bir şekilde öğreneceksiniz. Kendi kişisel markanızı yaratma çalışmalarınız içinde almış olduğunuz marka yönetimi eğitimini rahatlıkla kullanabileceksiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.