Son Dakika
13 Aralık 2019 Cuma

Ahlak Nerede Başlar?

29 Nisan 2014 Salı, 15:04

İnsanı insan yapan onun sahip olduğu değerlerdir. Gözlerini dünyaya yeni açmış minik bir bebek bembeyaz bir kâğıt gibidir. Bu kâğıdın üzerine ne yazarsanız o okunacaktır. Doğduğunda içinde ilk hissettiği sevgidir minik bebeğin. Annesine olan bağlılığından da görülür bu. Annesinin kokusunu sever, tenini sever, sesini sever… Önce aile başlar yazı yazmaya. Bebek daha konuşmadan, ona şunu de kızım bunu de oğlum diye komutlar verilir. Daha o zaman başlar bir şeyler öğrenmeye. Bazen ilk kelimesi anne olurken bazen bambaşka bir şey de olabilir. Sonra saygı girer devreye. Anneye saygı, babaya saygı, çevreye saygı…

ahlak

Bebek büyümeye başlamıştır. O bembeyaz kâğıda, her karşılaştığı yüz bir şeyler yazacaktır. Ne kadar güzel şeyler yazılırsa o kadar güzel sonuçlar doğurur. Bu bembeyaz sayfanın tamamı onun ahlak tablosudur. Her aile çocuğunu en güzel şekilde yetiştirmeyi, vatana millete hayırlı bir evlat olmasını ister. En ince ayrıntısı bile düşünülmelidir bu noktada. Çocuk anne ve babayı rol model alır. O sayfaya sadece bir şeyler yazmak yetmeyebilir, bir şeyler göstermekte gerekir. Aile içinde küfür, şiddet, yalan varsa çocuğun ahlakı da bu yönde olacaktır. Eğer aile içinde saygı, dürüstlük, sevgi varsa çocuk bir o kadar temiz ahlak sahibi olacaktır.

Bebek artık okul çağına gelmiştir. O kopamadığı sıcak ailesinden ayrı, özgürlüğün ilk adımlarını atmaya başlar. Sahip olduğu ahlak devreye girer. Arkadaşları ile birbirlerini tanırlar. Davranışlarını benimserler. Farklılıklarını algılarlar. Bu noktada önemli olan değişmemektir. Gördüğü kötü şeyler onu değiştirmemelidir. Bu yine ona yüklediğiniz değerler ile olabilecek bir şeydir. Eğer ona değerlerini yeterince sağlam açıklarsanız, o bunları kocaman kucaklayıp asla elinden kaçırmayacaktır.

Ahlak her ailede farklı algılanabilir. Her davranış, her kural evrensel değildir. Ancak evrensel olan bir şey vardır. İyilik… İnsana insan olduğu için saygı göstermek… İşte güzel ahlaklı olmak tam da bu zaman gereklidir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.