Son Dakika
15 Aralık 2019 Pazar

Çeçen Cinayetlerinde Yeni Ayrıntılar

24 Şubat 2014 Pazartesi, 12:51

Türkiye’de 2009 ve 2011 yıllarında dört Çeçen’in öldürülmesinin arkasındaki bir ismin MİT tarafından tespit edildiği ve görüntülendiği ortaya çıktı.

Türkiye’deki Çeçen suikastlarıyla ilgili iddianamede, tetikçi ‘Zona’ ile Rus ajan Kushtov’un görüşmesinin görüntüleri de var. İki isim Kumkapı’da yeni suikastlarla ilgili pazarlık yapmış.

Türkiye’de 2009 ve 2011 yıllarında dört Çeçen’in öldürülmesinin arkasındaki bir ismin MİT tarafından tespit edildiği ve görüntülendiği ortaya çıktı. Rus istihbaratı ajanı olan Bashir Kushtov ile tetikçi arasındaki görüşme görünütleri iddianamede yer alıyor. Türkiye’de ‘Çeçen suikastları’ diye anılan ilk olay 2009 yılında yaşandı ve Çeçenistan Dış İlişkiler Sorumlu Yardımcısı Ali Osaev Zeytinburnu’nda sokak ortasında öldürüldü. 2011 yılına gelindiğinde ise Zaurbek Amirev, Rüstem Altemirov ve Berg-Khazh Musaev yine Zeytinburnu’nda düzenlenen suikast sonucunda hayatlarını kaybetti. Suikastlardan sonra Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı tarafından iddianame hazırlandı. 18 sayfadan oluşan iddianamenin detaylarına bakıldığında İstanbul’da Gürcistan, Rus ve Türk istihbarat savaşlarının yaşandığı anlaşılıyor.

rus ajanları

Rus ajanla 3 görüşme

Vatan gazetesinden Oğuz Yeter’in özel haberine göre; soruşturmada ‘Zona’ kod adlı Temur Makhauri, Ali Osaev’i öldürmekten tutuklu olarak yargılanıyor. Diğer üç kişinin öldürülmesinden ise Nedim Ayipov ile Alexandre Zharkov sorumlu tutuluyor. İddinamade bu iki tetikçinin Rus istihbarat teşkilatına (FSB) çalıştığı, olaydan kısa sonra izlerini kaybettikleri ve şu an firari oldukları belirtiliyor. Ancak iddianamede FSB ile bağlantı sadece bu iki tetikçiyle sınırlı değil. İddianamede MİT tarafınan 2012 yılında çekilen görüntüler de yer alıyor. Görüntülerin öyüküsü ise şöyle: MİT yerini belirlediği Zona’nın Gürcistan istihbaratı ile çalıştığını tespit ederek takibe alıyor. Bu takip sırasında, Zona’nın Avusturya pasaportu taşıyan eski Çeçen direnişçisi Umar kod adlı Aslan Dakaeva ile Rus gizli servisi FSB’ye çalışan Bashir Kusthov’la Kumkapı’daki bir restoranda, 5 Temmuz, 24 Ağustos ve 14 Ekim 2012 tarihlerinde yaptığı üç görüşme tespit ediliyor.

Yeni suikast planları

Bu takipler sırasında MİT, Gürcistan istihbaratına çalışan Zona’nın restorantın tuvaletinde kendi üzerine kamera yerleştirerek Kusthov ile görüşmesini kaydettiğini de anlıyor. Son görüşmenin yapıldığı 14 Ekim 2012’de Kushtov, yeni bir suikast için Zona’ya para verdikten sonra akşam Rusya’ya dönüyor.

2009 yılında Zona tarafından öldürülen Ali Osaev’in avukatı Ömer Yüzgül, “Belki de ilk cinayetler de Bashir Kushtov’un onun emriyle yapılmış olabilir” dedi.

65 kez Türkiye giriş-çıkış yaptı
‘Zona’ Kod adlı suikastçi Temur Makhauri, Çeçenistan Dış İlişkiler Sorumlu Yardımcısı Ali Osaev’in öldürüldüğü suikastin ardından 2012’de Suriye’ye giderek Esad karşıtlarıyla birlikte 1 ay kadar savaşıyor. Sonra yasadışı yollardan Hatay Reyhanlı’dan Türkiye’ye giriyor. Emniyet güçleri araştırmayı derinleştirdikçe Zona’nın Temur Makhauri, Ruslan Papaskiri ve Timaev Ruslan Besirovich adına düzenlenen değişik pasaportlarla 65 kez Türkiye’ye giriş-çıkış yaptığını tespit ediyor.

Kaçarken yakalandı
Çeçenistan’da asıl isminin Ali Dubaev olduğu öğrenilen Zona, 16 Kasım 2012’de Türkiye’den ayrılmak üzereyken Atatürk Havalimanı’nda yakalanarak gözaltına alınıyor. Zona’nın üzerinde Temur Makhauri adına düzenlenmiş pasaport çıkıyor.

Ünlü şarkıcının eşi
Peki 2012 Temmuz ayında Kumkapı’da çekilen bu görüntülerdeki Bashir Kushtov kim? Kushtov, Rusya’da tanınan bir isim. İşadamı ve Moskova’da yaşıyor. Rusya’nın ünlü şarkıcılarından, Ukrayna asıllı Sogdiana (Fedoriskaya) ile evli ve aynı zamanda da buz hokeyi takımı sahibi. Çeçenler tarafından ‘arabulucu’ olarak biliniyor. 2005 yılında Kafkasya Komutanı olarak bilinen Ahmet Umarov’un kaçırılmasında arabulucu rolü üstlendi. Kaçıranlar Umarov’un babasından 250 bin dolar istedi. Çeçen kaynaklarına göre bu para Bashir tarafından istendi ancak para verilmedi. Daha sonra Umarov, Çeçenler tarafından kurtarıldı.

Kushtov’un evlendiği ünlü şarkıcı Sogdiana’nın sevilen şarkıları arasında, Türkiye’de de sevilen ‘Sen Gelmez Oldun’ adlı Azeri ezgisi de yer alıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.