Son Dakika
09 Aralık 2019 Pazartesi

Yavaş: “Elektrik ve Suyu Ucuzlatacağım”

21 Şubat 2014 Cuma, 13:40

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, katıldığı Samanyolu Haber TV’de yayınlanan ‘Günlük’programında Ankara Temsilcisi Abdullah Abdulkadiroğlu’na yaptığı açıklamada, seçim çalışmalarını ve Ankara için projelerini anlattı.

BAŞKAN SEÇİLİRSE YAPACAĞI İLK İŞ

Türkiye’nin gündeminin yerel seçimlerin üzerinde olduğunu belirten Yavaş, “Ankaralılar bundan sonraki 5 yılın kararını verecekler. Ya Melih Gökçek ile devam edecekler ya da yeni bir yönetim seçecekler. Belediye Başkanı seçildiğimde ilk icraatım su ve ulaşımı ucuzlatmak olacak” dedi.

mansur yavaş projeler

“BELEDİYE İŞÇİLERİNE GAZETE DAĞITTIRIYOR”

2009 seçimlerinde olduğu gibi rakibinin taktiklerinin değişmeyerek kirli siyasetine devam ettiğini ifade eden Yavaş, “Bizimle ilgili belediyelerin işçilerine gazete dağıttırıyor, angarya işlerde kullanılıyor, belediye personeli arabalara bindirilerek propaganda yaptırılıyor. Belediye personelinin mağduriyetini, sıkıntılarını biliyorum.Türkiye’nin birçok yerinde belediye başkanı değişiyor, bu tür olaylar yaşanmıyor. İnsanlar demokratik haklarını kullanacaklar ve bu anlayışa, bu yönetime son verecekler” dedi.

“MEMNUN DEĞİLSENİZ İŞİNE SON VERİN”

Mansur Yavaş, belediye başkanlarının yetkilerinin çok güçlü olduğunu belirtirken, “Türkiye’de belediye başkanının ve personelinin maaşı vatandaşın cebinden çıkıyor. O zaman vatandaşın parasını düzgün harcamayan, israf eden işten çıkarılır. 30 Mart akşamı mevcut belediye başkanından memnun değilseniz işine son vereceksiniz” ifadelerini kullandı.

ÖNCELİK HANGİ PROJEDE?

Yapılan TEMA Park’ın maliyetinin 2 katrilyon 300 milyar olduğunun altını çizen Yavaş, “Buraya, bu parayı harcamadığınız zaman 10 yıllık su ve sosyal yardımların parasını karşılardınız. Ayda 500 liradan 32 bin 97 öğrenciye tam 12 yıl burs verebilirdiniz. Maliyeti 100 milyon liradan 23 km, 70 milyon liradan da tam 33 km metro yapabilirdiniz. Metro mu öncelik, ANKA Park mı öncelik? Belediye başkanının bu tür harcamaları yaparken vatandaşın fikrini almasını ve önceliklerini tespit etmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Yavaş, seçilmesi halinde belediye işçilerinin işten çıkarılmasının söz konusu olmadığını, ancak Ankaralıya hizmetin dışında başka işlerde çalıştırılmayacağını kaydetti. Yavaş, sosyal yardım alan ailelerin eğitimlerinin ve geleceğinin düşünülmesi gerektiğini savunan Yavaş, “Belediye olarak yardım yaptığımız ailelerin en iyi şekilde eğitim almasına uğraşacağız. Onlara okul servisi bedava olacak. Servis ücretlerini belediye karşılayacak. Eğitimlerini takip ederek üniversitedeki gençlerle o çocukları buluşturacağız. Daha iyi yetişmeleri için kurs verdirip üniversiteli gençlere de yaptıklarının karşılığında ücret ödeyeceğiz. Etüt merkezleri kurarak dar gelirli ailelerin çocuklarını iyi bir birey olarak yetişmesini sağlayacağız. Eğitime ağırlık vereceğiz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.