Son Dakika
07 Aralık 2019 Cumartesi

Şeyh Şamil Dualarla Anıldı

16 Şubat 2014 Pazar, 15:47

Kafkas Kartalı olarak bilinen Şeyh Şamil, vefatının 143. yılında Bursa Ulu Cami’de Kur’an-ı Kerim, Mevlit ve dualarla anıldı.

Bursalılar, Bursa Dağıstan Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından öğle namazı öncesi düzenlenen Mevlit etkinliğine yoğun ilgi gösterdi. Kur’an tilaveti ve Mevlidin ardından Şeyh Şamil için dua okundu. Cami çıkışında cemaate Şeyh Şamil’in resimleri dağıtıldı, helva ikram edildi.

Bursa Dağıstan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Yaşar Sabri Dönder, “Kafkas Kartalı ve Dağıstan Arslanı olarak da bilinen ve bir döneme damgasını vurmuş şanlı ecdadımız Imam Şeyh Şamil’i vefatının 143. yıl dönümünde anmak toplandık. Kendisini evliyalar kenti Bursa’da Mevlit ile anıyoruz. Ayrıca onun hayatı, savaşları ve mücadelesini anlatıyoruz.” dedi.

Başkan Dönder, “Bursa Dağıstan Kültür ve Dayanışma Derneği olarak ecdadımızın hayatını ve mücadelelerini bizden sonraki nesillere anlatmak ve aktarmak en asil vazifemiz olacaktır. Atletik yapısı, metaneti, ilmi kudreti, hitabeti, askeri ve sivil idaredeki dirayeti ve sarsılmaz imanı ile etrafına güven veren bu yiğit ecdadı vefatının 143. yılında rahmetle anıyoruz. Ruhu şad olsun.” şeklinde konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.