Son Dakika
21 Ocak 2020 Salı

Şehzade Mustafa’nın Türbesine Ziyaretçi Akını

13 Şubat 2014 Perşembe, 16:46

Sultan Süleyman tarafından boğdurulmasının dizide canlandırılmasıyla yeniden gündeme gelen Şehzade Mustafa’nın türbesinde ziyaretçi yoğunluğu yaşandı.

Babası Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1553 yılında boğdurulmasının bir televizyon dizisinde canlandırılmasıyla yeniden gündeme gelen Şehzade Mustafa’nın Bursa’daki türbesinde ziyaretçi yoğunluğu yaşandı. Türbe önünde dua eden ziyaretçilerden bazıları ağladı.

Şehzade’nin türbesini de kapsayan Muradiye Külliyesi’ne gelen vatandaşlara, devam eden restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapalı olmasına rağmen izin verildi. Bunun üzerine çok sayıda vatandaş, türbenin dış bölümünde Şehzade Mustafa için dua etti.

Vatandaşlardan Şenay Kayahan (52), AA muhabirine yaptığı açıklamada, türbeye, 30 kilometre uzaklığındaki evinden geldiğini söyledi.

Televizyonda boğulma sahnesini izlerken duygulandığını dile getiren ve göz yaşlarına hakim olamayan Kayahan, “Dizinin fanatiğiyim. Şehzade Mustafa’nın güveni, sadakati, babasına olan sevgisi ve babasının ona böyle davranması beni bitirdi. Tarihi biliyoruz belki ama böyle izlemek insanı daha da etkiliyor. Keşke o çadıra girmeseydi. Kendini feda etmesi beni çok üzdü, elim ayağım titriyor. Sen rahat uyu, seni çok seviyorum” dedi.

Üniversite öğrencisi Ertuğrul Kaya da dizinin, tarihi tam anlamıyla yansıtmadığını savundu.

Diziyi 122 bölümdür takip ettiğini anlatan Kaya, şöyle konuştu:

“Son sahne aslında tarihte böyle yaşanmamış. Kanuni Sultan Süleyman, Şehzade Mustafa’nın ölümü sırasında arkasını dönmüş. Biraz reyting amaçlı. Açıkçası benHürrem Sultancıyım. Tarihçiler, köle bir kadının böyle bir Güce sahip olmasını kabul edemiyor. Her şey güzel de Hürrem Sultan, çocuklarını korumak için yapıyor bunları aslında.”

Ev kadını Selma Sezer ise yaklaşık 3 yıldır izlediği dizinin son sahnelerinden çok etkilendiğini bildirdi. Bundan dolayı türbeyi ziyaret ettiğini belirten Sezer, “Ben Hürremciydim ama maalesef bu durumdan sonra yakınlarım bile beni eleştiriyor. Keşke olmasaydı. Diziyi izlerken yerimizde duramadık” ifadesini kullandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.