Son Dakika
07 Aralık 2019 Cumartesi

Bişkek Büyükeçisi’nden Ahıska Türklerine Ziyaret

11 Şubat 2014 Salı, 00:43

Türkiye’nin yeni Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, ilk çalışma ziyaretine Ahıska Türkleri Derneğinden başladı.

Kırgızistan Halklar Asamblesi binası önünde Ahıska Türkleri Derneği Yönetim Kurulu Üyelerinin yanı sıra köy temsilcileri tarafından karşılanan Kılıç’a ilk olarak, Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Raşad Şamilov tarafından dernekteki fotoğraflar hakkında bilgi verildi.

TİKA Bişkek Program Koordinatörü Hakan Ergün’ün de hazır bulunduğu ve iki saat süren toplantıda konuşan Büyükelçi Kılıç, Ahıskalı Türkler’in derneğinde sıcak karşılanmaktan duyduğu memnuniyetinden dolayı teşekkür etti.

Kılıç, “Ahıskalılar, bizim gözümüzde Türk vatandaşıdır. Türk vatandaşları gibi her türlü hakka sahiptir. Eksik olan tek pasaport belgesidir ama o da gönlümüzdedir. Sizleri, Türk vatandaşlarından ayırt etmek mümkün değildir” dedi.

Türk Büyükelçiliği ve ilgili kurumların kapılarının Ahıska Türkleri için her zaman açık olduğunu ifade eden Kılıç, “Sizin her türlü ihtiyacınızı karşılamaya elimizden geleni yerine getireceğiz. Endişe etmeyiniz. Eksiklik hissetmeyiniz. Sizin de büyükelçiliğiniz vardır” diye konuştu.

Ahıskalıların, ata topraklarına kavuşması için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek,

Kırgızistan’daki Ahıskalıların eğitimine büyük önem vereceğini ve işbirliği konularını canlı tutacağını bildiren Kılıç, bundan sonra Türk Dünyası etkinlikleri düzenlenirken Ahıska Türklerinin de katılmasını sağlayacaklarının altını çizdi.

-“Türkiye’ye minnettarız”-

Ahıska Türkleri Derneğini ziyaret eden Kılıç’a teşekkürlerini ileten Dernek Başkanı Şamilov, Ahıskalıların, Türkiye devletinin ve hükümetinin sıcaklığını yakından hissettiğini bunun için Türkiye’ye minnetar olduklarını söyledi.

Ahıskalıların tarihi, sosyal ve kültürel geçmişinden bahseden Şamilov, Ahıskalıların çalışkan bir toplum olduğunu ve sosyo ekonomik durumlarının genellikle iyi olduğunu ifade etti.

Şamilov, “1990 yıllara kadar eğitim dışında herşeye önem verdik. Ahıskalı okuyunca bir yerlere gelemez inancı yaygındı. Ayrıca, bir “sınır” da vardı bunu aşamıyorduk. Türkiye’nin desteğiyle son yıllarda bunu aşmaya başladık” dedi.

Toplantının sonunda Büyükelçi Kılıç’a, Dernek Başkanı Şamilov tarafından Kırgız geleneklerini yansıtan tablo hediye edildi.

-büyükelçi kılıç

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.