Son Dakika
07 Aralık 2019 Cumartesi

CHP’den ‘Engin Alan’ Teklifi

10 Şubat 2014 Pazartesi, 15:10

CHP’nin verdiği teklif tutuklu milletvekili Engin Alan’ı da yakından ilgilendiriyor. Eğer kanun teklifi yasalaşırsa Engin Alan’ın tahliyesinin önündeki engel ortadan kalkmış olacak.

CHP, tutuklu iken milletvekili seçilen bir kimsenin, milletvekili seçildiğini gösteren belgenin, ilgili mahkemeye ibrazı üzerine tutukluluk haline derhal son verilmesi için kanun teklifi verdi.

Teklife göre; yargılamanın, sanığın milletvekili iken mahkumiyetiyle sonuçlanması halinde verilen cezanın infazı, dönem sonunda milletvekilliği sıfatının sona ermesine bırakılacak. Teklif, Terörle Mücadele Kanunun 10’uncu maddesinin yürürlükten kaldırılmasını öngörüyor.
Teklife göre; kovuşturması yapılan ve kesin hükümle neticelenen veya kovuşturması yapılan ve halen temyiz incelemesinde bulunan, kovuşturması önceki CMK 250. madde gereğince yapılıp temyiz aşamasında ilgili fıkra gereğince işlemlere tabi tutulan kararlar ile kovuşturması yapılmakta olan davalar, kararlar ya da kovuşturma safhasında olan davalar başından itibaren yeniden görülecek.

En çok iki yıl

Ağır Ceza Mahkemelerinin görevine giren işlerde tutukluluk süresi; en çok iki yıl olacak, ancak bu süre, zorunlu hallerde gerekçeleri gösterilerek en çok 1 yıl daha uzatılabilecek. Ağır ceza mahkemesinin görevine giren işlerle ilgili tutukluluk sürelerine ilişkin sınırlar, istinaf ve temyiz incelemesi aşamasında uygulanmayacak. Tutuklu işlere ilişkin istinaf ve temyiz incelemeleri, toplamda en çok bir yıl içinde karara bağlanacak. Haklarındaki istinaf ve temyiz incelemeleri, toplam bir yıl içinde karara bağlanmayan tutuklu sanıklar, derhal salıverilecek. Teklifin yasalaşması halinde MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan’ın derhal tahliye edilmesi bekleniyor.

engin-alan-tahliye

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.