Son Dakika
19 Ocak 2020 Pazar

Başbakan Erdoğan’dan HSYK Açıklaması

28 Ocak 2014 Salı, 19:57

İran’a giden Başbakan Esenboğa’da yaptığı konuşmada, “HSYK düzenlemesi için haftaya adım atarız” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İran‘a hareketinden önce gazetecilere açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “HSYK için gereken adımları haftaya atarız.” dedi.

İşte Erdoğan’ın açıklamasından satırbaşları:

“RUHANİ DE TÜRKİYE’Yİ ZİYARET EDECEK”

İran ziyaretimde ikili ilişkiler ve bölgesel konuları görüşme imkanı bulacağız. İran cumhurbaşkanı Sayın Ruhani de en kısa sürede ülkemizi ziyaret edecek.

“SURİYE’ KONUSUNDA GÖRÜŞECEĞİZ”

Temaslarımda Suriye’de cereyan eden trajik olaylar başta olmak üzere bölgemizde yaşananlar hakkında görüş alışverişinde bulunacağım.

HALEP’TE ORTAYA ÇIKAN YENİ FOTOĞRAFLAR

220 fotoğraf karesi 55 bin fotoğrafın yanında bir hiç. 55 bin fotoğrafı bütün dünya gördü. Bu fotoğraf karelerinin içinde herkesi üzen bir süreci yaşıyoruz.

Şu anda Cenevre 2 toplantısı halen devam ediyor. Bu toplantıdan nasıl bir netice çıkar bunu kestirmek kolay değil. Burada Rusya ve İran‘ın tavrı çok çok önem taşıyor. Bu ziyaretimizde özellikle bunları görüşeceğiz.

ART ARDA PARTİLERE YAPILAN SALDIRILAR

Devlet yönetmek farklı bir şey. Bu yönetimin sorumluluğu da farklı bir şey. Son seçimlerde bizim 200’e yakın seçim koordinasyon merkezlerimiz molotoflarla, taşlarla, taranmak suretiyle taciz edildi. Biz buna sabırla göğüs gerdik. Sabrımızın neticesini de başarılı bir seçim sonucuyla aldık.

EMNİYETİMİZ 9 KİŞİ GÖZALTINA ALDI

Esenyurt’taki olay içeriği itibariyle şudur deme durumunda değil. Emniyetimizi süratle olaya müdahale etmiş ve 9 kişi gözaltına alındı.

“SEÇİM ÖNCESİ ÜZÜCÜ BİR TABLO”

Onlarınsa savcılıkta ifadelerinin alınması süreci devam ediyor. Mahkeme nasıl karar verir bunu bilemem. Ölen kardeşimizi Allah’tan rahmet yaralılara şifalar diliyorum. Seçimin arefesinde böyle bir tablonun ortaya çıkması üzücü.

Esenyurt hassas bir ilçe bu hassasiyeti de çok iyi biliyorum. Ama ondan önce Van’da belediye başkana dayımız esnaf ziyareti yaparken taşalı sopalı saldırılar oldu. Bununla da yetinmediler daha sonra adayımızın evine iki kez ses bombası atıldı.

“ŞİŞLİ SALDIRISI SENARYO MUDUR KARŞI ADIM MIDIR BİLEMİYORUM”

“Bütün bunlar aslında caydırmaya yönelik, seçim öncesi korku atmosferi oluşturmaya yönelik adımlar. Sağ olsun belediye başkanı arkadaşlarım çok çok kararlılar. Şişli Belediyesi’ne yapılan saldırı da manidardır. Tabii bu bir senaryo mudur, bu bir karşı adım mıdır, silahın oraya bırakılması anlamlıdır. Bununla ilgili de emniyet teşkilatımız gereğini yapmaktadır.”

“FAİZ ARTIRILMASINA KARŞIYIM”

“Merkez Bankası’nın bağımsız bir kurum olduğunu biliyorsunuz. Konuyla ilgili olarak ben bir açıklama yapmaya kalksam diyecekler ki Merkez Bankası’na müdahale etti. Ama tabii ben faizlerin artırılmasına karşıyım. Sorumluluğu da onlara aittir. Yarın orada doğabilecek bir şeyin hesabını da onlar vereceklerdir. Dilerim ki duam da odur, atacakları her adım olumlu olur, kurda yeni bir dönem başlar. Biz ithalata dayalı bir anlayışın içinde değiliz. İhracata dayalı bir anlayışın içindeyiz. Cari açıkta meydana getirdiği etkiler ortada. Bizim tabii en büyük talihsizliklerimizden biri de petrol ve doğalgaz noktasındaki sıkıntımızdır.”

“İRAN’DAN SOMUT SONUÇLAR ELDE ETMEYİ UMUYORUZ”

“Temenni ederim ki bu ziyarette somut sonuçlar alırız. Zira bildiğiniz gibi bizim İran‘dan 10 milyon metreküp yılda doğalgaz alıyoruz. Bu ziyaretimizde tabii bu konuları ele alacağız. Yaptırımlar öncesi işlenmiş altın konusunda çok ciddi bir ihracat piyasasıydı İran. Yeni dönemle ilgili bu konuları görüşeceğiz.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.