Erdoğan’dan Şok Sert Sözler !

25 Ocak 2014 Cumartesi, 16:13

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı “Yüzyılın İslam Kültür Hizmeti Onur ve Hizmet Ödülleri” töreninde konuştu.

İlim ve alimlerin önemine dikkat çeken Erdoğan, konuşmasının sonunda sert ifadeler kullandı. “Maruz kaldığımız iftiralar eriyip yok olup gider” diyen Erdoğan “Bu medeniyet yalancı peygamberleri, sahte velileri, içi boş alim müsveddelerini bünyenin virüsü yok ettiği gibi reddetmiş ve tarihin çöplüğüne mahkum etmiştir. Bu medeniyet yine mahkum edecektir. İlmi bir sihir gibi görenleri yine reddedecektir.” şeklinde konuştu.

Erdoğan’ın açıklamasından satırbaşları;

Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Dünyanın birçok şehrinde açılışlar yaptım. Şu an içinde bulunduğum çalışma benim için çok müstesna. Türkiye İslam Ansiklopedisi’nin tamamlanması çok önemli. 44 viltlik bu eser gerçekten çok önemli.

erdoğan-gülen-savaşı

“BU ŞEREFİ HEP BİRLİKTE YAŞIYORUZ”

44 ciltlik bir müstesna eserin, İslam Ansiklopedisi’nin yayınlanma şerefini hep birlikte yaşıyoruz. Medeniyetin özü taş, kum, asfalt, güçlü silahlar, tek başına insan dahi değildir. Medeniyetin özü aşktır ve o aşktan hasıl olan ilimdir.

Yollar, barajlar, havalimanları, gemiler yapmak önemlidir. Ama bunlarla bir medeniyeti tamamlayamazsanız. Bu 44 cildin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. 30 yılda tamamlanmasında vesile olan herkese teşekkür ediyorum. Diyanet Vakfına, İslam Ansiklopedisini hazırlayanalara. Burada olan ve olmayan alimlerimize teşekkür ediyorum. Aramızdan ayrılanlara Allah’tan rahmet diliyorum. Bu muhteşem eserin oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

“TWITTER’DA ARTIK HERKES YAZAR”

Bugün bir çokları çıkar ‘böyle bir ansiklopediye ne gerek var’ diyebilir. İnternette önümüze bir kelime aradığımızda milyonlarca arama kaynak çıkıyor. Artık herkes yazar. Twitter başta olmak üzere herkesin cesaretle fikrini yazdığı çağdayız

“İNTERNET BİLGİ VEREBİLİR AMA İLİM BUNUN ÖTESİNDE”

İnternet bilgi verebilir ama ilim bunun çok ötesinde bir yerdedir. Kişiyi halden hale çevirmiyorsa o ilim değildir, olsa olsa malumattır.

“ÇOCUKLARIMI SÜREKLİ GÖNDERDİM”

Ben her cildini takip ettim eserin. Çıktı mı çıkmadı mı? Çocuklarımı sürekli Bağlarbaşı’ndaki merkeze gönderdim çıktı mı çıkmadı mı diye.

“BU ESER NESİLLERE REHBER OLACAKTIR”

Biz tarihimizle her zaman gurur duyuyoruz. Asıl gurur duymamız gereken bu eserdir. İnşaa edilen yapılar çöktü. Yollar bozuldu. Ama bu eserler inşallah devam edecektir. Bugün tamamlanan bu eser nice nesillere rehber oalcaktır. Bir kez daha bu eserde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

“MEDENİYETİN HAFIZASI SİLİNMEZ”

Ülkemizde kitapların yığılıp yakıldığını büyüklerimizden dinledik. Saraybosna’da kitaplar yakıldı, dumanları şehrin üstüne yükseldi. Bağdat’ta kütüphane yakıldığında ‘Bağdat gitti her şey gitti’ denmişti. Kitapların yakılması medeniyet yürüyüşünü durdurmadı. Kitaplar yakılıp yok olsa da medeniyetlerin hafızası silinmez.

“BİZ BAŞKA BİR ŞEYİ KAYBETTİK”

Endülüs’ün kitapları yakıldığında İstanbul kitap merkezi oldu. İstanbul’un kitapları yakılmadı, başka yere de taşınmadı. Biz başka bir şeyi kaybettik. Bir saat uyuyup 23 saat çalışan alimlerimiz vardı. Aylarca evinden uzakta kitap arayan sevdalılarımız vardı.

“KİTAPLAR AYNI OLSA DA..”

Tüm İslam coğrafyası kitaplarını kütüphanelerini değil ilme olan aşkını ve şevkini, kitaplarla arasındaki irtibatını yitirdi. Kitapların hepsi aynı olsa da kitapları anlayacak harflerini yitirdi.

“ARTIK ÜNİVERSİTELER ÖZGÜR”

Tarihte yaptık yine yaparız, çok daha iyisini yaparız ve göreceksiniz yapacağız. Bunu yapacak imkana sahibiz. Kılık kıyafete, sakala bıyığa, başörtüsüne takılmayan özgür üniversitelerimiz var. En ücra köydeki çocuğun ulaşabileceği okullarımız var. İlkokul ve liseleri artık formatlama makinesi olarak gören yer değil ilim yuvası olarak görüyoruz. Bunların hepsi birer başlangıç.

“MEDENİYET İLMİ ŞANTAJ İÇİN KULLANANLARI KABUL ETMEYECEK”

Bizim ecdadımız Moğol istilasını, Haçlı istilasını atlattı, bütün harflerimiz çalınsa da bizim medeniyetimiz kendi kendini inşa etmeyi her seferinde başardı. Yaşadığımız fetret gelip geçer. Maruz kaldığımız iftiralar eriyip yok olup gider. Bu medeniyet yalancı peygamberleri, sahte velileri, içi boş alim müsveddelerini bünyenin virüsü yok ettiği gibi reddetmiş ve tarihin çöplüğüne mahkum etmiştir. Bu medeniyet yine mahkum edecektir. İlmi bir sihir gibi görenleri yine reddedecektir. İlmi güç için şantaj için şebekeleşme örgütleşme için bir araç olarak kullananları bu medeniyet hiç kabul etmemiştir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz