Nükleer Müzakereler

11 Ocak 2014 Cumartesi, 00:23

İran Dışişleri Bakanı Arakcı, nükleer anlaşmanın uygulanması hususundaki teknik ve siyasi anlaşmazlıkların çözüldüğünü, sonuçların onaylanması için başkentlere iletildiğini söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı ve üst düzey nükleer müzakere heyeti üyesi Abbas Arakcı, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın yardımcısı Helga Schmid ile Cenevre’de yaptığı görüşmenin ardından, “İran ile 5+1 ülkeleri arasında yürütülen müzakerelerdeki teknik ve siyasi anlaşmazlıklar çözüm yollarının sunulmasıyla aşıldı” dedi.

Arakcı görüşmeden sonra İran resmi haber ajansı IRNA muhabirine yaptığı açıklamada, “Schmid ile iki gün süren yoğun görüşmelerin ardından, Cenevre anlaşmasının uygulanmasına ilişkin sorunların çözüm yolları siyasi yöneticiler tarafından incelendi. İncelemelerden elde edilen sonuçlar başkentlere iletildi. Başkentlerin vereceği nihai kararın ardından sonuç iki gün içerisinde açıklanacak ve Cenevre anlaşmasının uygulanması için ilk adım atılacak” ifadesini kullandı.

Cenevre’de dün başlanan ve iki gün süren teknik görüşmelerin dördüncü turuna, Arakcı ve Schmid’in yanı sıra ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Wendy Sherman’ın da katıldığı öğrenildi. Arakcı ile Sherman’ın ayrıca ikili görüşme gerçekleştirdiği belirtildi. – İran

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz