Erdoğan Feyzioğlu ile Görüşecek

03 Ocak 2014 Cuma, 13:27

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi.

Fezyioğlu, yarın da Başbakan Erdoğan ile saat 15.00′da bir araya gelecek. Görüşme Başbakan Erdoğan’ın Dolmabahçe’deki Başbakanlık çalışma ofisinde gerçekleşecek. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu, sözkonusu önerilerini yarın görüşeceği Erdoğan’a ileteceğini açıkladı.

Feyzioğlu’nun, Başbakan Erdoğan’ın ardından Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve muhalefet partileri liderleriyle de görüşmesi bekleniyor.

YARGI KRİZİNE ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le dün sürpriz bir görüşme yapan Türkiye Barolar Birliği Bakanı Metin Feyzioğlu bugün bir basın toplantısı düzenledi ve yargı krizine çözüm önerisini kamuoyuna açıkladı. Feyzioğlu, yeniden yargılama yapılması gündemde olan Balyoz ve Ergenekon davaları için verilen mahkumiyet kararlarına yeniden yargılama zorunluluğu getirilmesini önerdi.

Feyzioğlu’nun önerileri şöyle;

1- Tasnif halindeki özel yetkili mahkemeler kaldırılsın
2- Verdikleri mahkumiyet kararları bozulsun
3- Özel yetkili mahkemelerin verilmiş kesinleşmiş mahuimiyet hükümlerine dair yeniden yargılama zorunluluğu kanunla getirilmeli
4- Terörle Mücadele Kanunu’nun 10. Maddesi kaldırılmalı
5- Gerekçesiz mahkumiyet ve tutuklama kararları sebebiyle ödenen tazminatlar kusurlu bulunan hakimleri rücu edilmeli
6- Adli kolluk teşkilatı kurulmalı

GÜL’DEN “İNCELEYİN” TALİMATI

Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül de Feyzioğlu’nun kendisine sunduğu acil çözüm önerisi planını Köşk hukukçularına “inceleyin” talimatı verdi. Gül, gerekli görürse kamuoyuna kendisi de bu planla ve yargı krizine ilişkin görüşleri konusunda açıklama yapacak. Gül’ün bu akşam katılacağı televizyon programında da kamuoyuna mesaj vermesi bekleniyor.

“BAŞBAKAN DELİLLERİ AÇIKLAMALI” DEMİŞTİ

Feyzioğlu, yolsuzluk operasyonu sonrasında da paralel yapılanma iddialarına ilişkin Başbakan’a belgelerini açıkla çağrısı yapmış ve şu ifadeleri kullanmıştı: ”Böyle bir iddia son zamanlarda yürüyen skandal boyutlara ulaşmış yolsuzluk soruşturmasını savuşturmak amaçlı dile getirilemeyecek kadar ağır ve ciddidir.

Bu mutlaka delilleriyle birlikte ortaya konulmalıdır. Yolsuzluk soruşturması çok ciddidir ve bunu örtbas etmeye yönelik her türlü girişim de önlenmelidir. Başbakan’ın devlet içinde ‘Paralel devlet’ oluşturulmuş iddiası da önemlidir. Başbakan delillerini açıklamalıdır”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz