CHP’den Deniz Baykal Hamlesi

03 Ocak 2014 Cuma, 14:24

CHP’de sıcak saatler yaşanıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu eski genel başkan Deniz Baykal ile süpriz bir görüşme gerçekleştirdi. Süpriz buluşmada, Türkiye’deki son gelişmeler ele alınırken, Baykal’ın Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesi kararlaştırıldı.

HaberDokuz.com / Özel Haber / Ankara

Kılıçdaroğlu ile Baykal Görüşmesi

Görüşme, Kılıçdaroğlu’nın TBMM’deki makamında gerçekleşti. CHP, Kılıçdaroğlu-Baykal görüşmesini şu bilgi notuyla duyurdu “yürütmenin yargıya müdahalesi olmak üzere Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu temel sorunlar ele alındı”.

Baykal, Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile Görüştü

Kılıçdaroğlu’nun Baykal hamlesi gündeme bomba gibi düşerken, Baykal öğlen saatlerinde TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile bir araya geldi.

“ANAYASAL BİR KİLİTLENME VAR”
Baykal, Çiçek ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Yaşanan bunalımın önümüzdeki dönemde sakinleşeceğine dair bir işaret yok. Daha da derinleşmesi kimseyi şaşırtmayacak. Siyaset dünyasındaki anayasal çerçevedeki kriz ekonomiye yansımaya başladı. Giderek tahammül edilmesi güç bir noktaya doğru geldi. Anayasal bir kilitlenme var. Bir siyasal kilitlenme var. Çatışmanın yumuşayacağına dair bir işaret yok. Bu manzara karşısında demokratik hukuki bir çözüm ihtiyacı bir anahtar arayışı herkesin, bütün vatandaşlarımızın gönlünde yatıyor. Aslında bu anahtar siyasettir. Yaşanan krizi aşmanın yolu siyaseti işletmektir.”

deniz-baykal

“İKİ ANAHTAR VAR”
Siyaset doğru bir şekilde çalışırsa bu krizi denetim altına almamız mümkün olabilir. İki temel anahtar var. Bu anahtarlardan birisi parlamentodur.  Parlamento bu kriz karşısında yeni bir anlayış içinde girmelidir. Bazen parlamentonun yürütmeyi yönlendirmesine ihtiyaç ortaya çıkabilir.

Bir başka mekanizma cumhurbaşkanlığıdır. Anayasa, cumhurbaşkanlığını sorunların çözümüne yardımcı bir kurum olarak düşünmüştür. Olağanüstü dönemlerde cumhurbaşkanı etkinlik sergilemelidir. Siyasal mekanizmanın yeni bir duyarlılıkla harekete geçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunu Meclis Başkanımızla paylaştım. Yarın da Cumhurbaşkanımızla paylaşacağım. Milletçe çıkış yolunun ortaya konulmasında fayda var.

“HERKESİN ZARAR GÖRDÜĞÜ AÇIK”
Bu krizden Türkiye bir arınma çıkarmalıdır. Buna ihtiyaç olduğu çok açıktır. Bu kriz arınmayı engelleyen değil, arınmanın önün açan bir çözüme doğru Türkiye’yi sürüklemelidir. Yargının tarafsızlığının önemini bu krizden anlayarak çıkmalıyız. Bu krizden tarafsız bağımsız bir yargıya ulaşmalıyız. Gerçek bir demokrasiyi işletmeliyiz. Tek bir güç odağından ülkenin kaderini şekillendirmenin söz konusu olmadığı, hak ve özgürlüklerin gerçekten saygı gördüğü gerekli güvencelere sahip olduğu bir demokratik yapıyı yasamanın, yargının ve yürütmenin dengesinin sağlıklı kurulduğu gerçek demokrasiyi bu krizden çıkarmalıyız. Bu krizden herkesin zarar görmekte olduğu açıktır. Kimse bu krizden daha elverişli bir ortam bekleme umudunda olmamalıdır. Herkes kaybedecektir. Gerekli bedeller ödenerek, gerekli hesap sorma mekanizmaları işleterek daha arınmış bir Türkiye’ye ulaşmanın yolunu bulmalıyız.

Meclis Başkanımızın da konuyu dikkatle izlemekte olduğunu gördüm. Herkesten büyük açıklamalar yapma bekleme durumunda değiliz ama mekanizmaları işletmeliyiz. Parlamento devrede olmalıdır, Sayın Cumhurbaşkanı devrede olmalıdır.

“MECLİS BAŞKANIMIZIN İNİSİYATİF HAKKI İMKANI VARDIR”

Bir başka soruya Baykal, “Siyaset çıkış yoludur. Ortak doğruları formüle edecek olanlar da anayasal sistemimize göre Meclis Başkanımızdır ve Cumhurbaşkanı’dır. Tıkanmanın yaşanmakta olduğunu görüyorum. Bunun siyasetle aşılabileceğine inanıyorum. Siyasetle aşmaya öncülük yapacak unsurlar olarak da Sayın Meclis Başkanı ve Sayın Cumhurbaşkanını görüyorum. Meclis Başkanımızın inisiyatif hakkı imkanı vardır ve onu bekliyorum” yanıtını verdi.
Baykal, “Aşmak için birisinin toparlaması lazım. Toparlayacak olanlar da belli” diye ekledi.
Cumhurbaşkanı ile yapacağı görüşmeye ilişkin soruya da Baykal, “Sayın Cumhurbaşkanının bunu doğru değerlendireceğine inanıyorum. Değerlendirecektir. Bu konuda peşin olumsuz bir yaklaşımım yok” yanıtını verdi.

Baykal Köşke Çıkıyor

Baykal’ın yarın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir görüşmesi planlanmıştı. Ancak CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Çarşamba günü saat 16.30’da Köşk’e çıkarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşecek.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz