Cep Telefonlarında Taksit Bitiyor mu ?

02 Ocak 2014 Perşembe, 02:22

Elektronik cihazların satışında kredi kartına taksit sınırlaması beklenirken yürürlüğe giren yasayla işin rengi değişti.

Hasan Genç – – Bir süredir hararetli tartışmalara neden olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) taslak çalışması son halini aldı ve bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı.

26 Kasım 2013’te BDDK’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, “Bireysel Kredilerle İlgili Üç Yeni Düzenleme Taslağı”na ilişkin bilgiler yer almıştı.

26. madde, “(7) Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz ayı geçemez. Bu süre, elektrikli ve elektronik eşya ile bilgisayar alımları, araç kiralama, telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili işlemlerde altı ay, beyaz eşya ve mobilya alımlarında oniki ay olarak uygulanır. Kredi kartlarıyla gıda ve akaryakıt alımlarında taksit uygulanamaz” şeklinde düzenlenmişti.

Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan ve 1 Şubat 2014 itibariyle yürürlükte olacak yeni yönetmelikte ‘Banka kartları ve kredi kartları hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmeliğe göre “Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 9 ayı geçemez. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyon ve kuyumla ilgili harcamalar ile yemek, gıda ve akaryakıt alımlarında taksit uygulanamaz” fıkrası yer aldı.

Telekomünikasyonda 0 taksit!

Artık kredi kartı ile en uzun taksitlendirme 9 ay ile sınırlanırken, taksit uygulanamaz ürün ve hizmetler arasında yer alan telekomünikasyon ibaresi biraz kafaları karıştırdı. SIM kartlı mobil cihazların bu sınıfa dahil edilmesi halinde cep telefonu ve bazı tablet modellerinde taksitli dönemin de sonu gelmiş olacak. Konunun önümüzdeki günlerde netlik kazanması bekleniyor.

Hasan Genç – Teknokulis

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz