AKP’den HSYK’ya Tepki !

27 Aralık 2013 Cuma, 01:15

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop ve MKYK üyesi Osman Can, HSYK Genel Kurul’unun adli kollukla ilgili açıklamasına tepki gösterdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop ve MKYK üyesi Osman Can, HSYK Genel Kurulu’nun adli kolluk yönetmeliğindeki değişikliğe ilişkin açıklamasını eleştirdi.

Şentop, konuyla ilgili değerlendirmesinde, Türkiye’nin bu süreçleri 28 Şubat döneminde yaşadığını belirtti.

Bir savcının başsavcıya bilgi vermeden hareket etmesinin 2012’de yayımlanan genelgeye göre uygun olmadığını aktaran Şentop, “HSYK, aslında dün hazırladığı bildiriyi bugün yayımlıyor. Sadece 13 üye korsan bildiri yayımladı. Eskiden asker adına bildiri yayımlanırdı, şimdi HSYK yayımlıyor. Siyasi sonuç almak için savcılığın ve hakimliğin gücünü istismar etmeyelim” ifadesini kullandı.

Şentop, 22 üyesi olan HSYK’da bildiriyi sadece 13 kişinin imzaladığına değinerek, kişilerin kendi adlarına açıklama yapabileceklerini ancak, HSYK’nın böyle bir bildiri yayımlama hakkının olmadığını kaydetti.

AK Parti MKYK Üyesi Osman Can da HSYK’nın açıklamasını, “Siyasal bir hareketlilik” olarak değerlendirdi. 

Can, “HSYK, siyasi bir açıklama yapmak suretiyle işi siyasi bir kulvarda görünmez hale getiriyor” değerlendirmesinde bulundu. – Ankara

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz