BDP’li Vekiller Tahliye mi Olacak ?

20 Aralık 2013 Cuma, 13:42
Ergenekon davasından tutuklu yargılanan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın tahliye edilmesinden sonra MHP milletvekili emekli Tümgeneral Engin Alan ve KCK davasından tutuklu BDP’li vekillerin tahliye talepleri reddedilmişti. Bunun üzerine BDP ve HDP’liler büyük bir kamuoyu kampanyası başlattılar. TBMM’de açlık grevine giren ve parti teşkilatlarında olayı protesto eden PKK’nın siyasi uzantıları amaçlarına ulaşmış gibi gözüküyorlar. Mahkemenin gerekçeli kararına rağmen savcı yeniden tahliye talebinde bulundu.
Tutuklu BDP milletvekillerinin tahliyesi isteminin reddine itirazda bulunduğu 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi savcısı mahkemeye sunduğu mütalaada milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Selma Irmak ve Kemal Aktaş’ın tahliyesini talep etti.
 DİYARBAKIR Barosu avukatları, tutuklu BDP milletvekillerinin tahliye isteminin ret kararına itirazda bulunduğu 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi savcısı, mahkemeye sunduğu mütalaada, milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Selma Irmak ve Kemal Aktaş’ın tahliyesini talep etti.Diyarbakır 5 ve 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemeleri, tutuklu Milletvekilleri Selma Irmak (Şırnak), Faysal Sarıyıldız (Şırnak), Kemal Aktaş (Van), İbrahim Ayhan (Şanlıurfa) ve Gülser Yıldırım’ın (Mardin) tahliye istemlerini reddetti.

İKİ MAHKEMEDE KARARA İTİRAZ

Sanık avukatları, İbrahim Ayhan ve Gülser Yıldırım için Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’ne, Faysal Sarıyıldız, Selma Irmak ve Kemal Aktaş için ise 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulunmuştu.

İtiraz üzerine Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi savcısı bugün mahkemeye sunduğu mütalaasında milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Selma Irmak ve Kemal Aktaş’ın tahliyesini talep etti. Mahkeme heyetinin bugün savcının talebini değerlendireceği öğrenildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz