İşte O Talimat !

19 Aralık 2013 Perşembe, 11:51

BÜYÜK rüşvet operasyonun ardından İçişleri Bakanı Muammer Güler’in talimatıyla 81 ilin valisine başta Organize, Kaçakçılık ve Mali suçlarla mücadele şube müdürlükleri olmak üzere şube müdürleri ve sorumlu emniyet müdür yardımcılarını “gözden geçirin” talimatı gittiği iddia edildi. Bu arada rüşvet soruşturmasında görev alan şube müdürlerinin yanı sıra sorumlu emniyet müdür yardımcıları ve polislere de soruşturma açıldığı öğrenildi.

Talimatın ardından birçok ilde çok sayıda emniyet müdürü görevden alındı. Emniyet müdürleri kararnamesi çalışmalarına da hız verildi. Bakan Güler, operasyondan haberdar olur olmaz, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar ve bazı daire başkanlarıyla 3 saat süren toplantı yaptı.

Toplantıda operasyonun devam ettiği illerdeki emniyet müdürlerinden bilgi istendi. Bakan Güler, operasyonun kendisinden gizli yürütülmesi üzerine geniş çaplı soruşturma için talimat verdi. KOM Daire Başkanlığı’nda ve  diğer kritik daire başkanlıklarında değişiklikler yapılacağı belirtildi.

“BÜYÜK RÜŞVET” OPERASYONUNDA POLİSE GENİŞ SORUŞTURMA

İstanbul merkezli yapılan, bakan oğulları ve işadamlarının da aralarında bulunduğu yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında görev alan şube müdürlerin yanı sıra sorumlu emniyet müdür yardımcıları ve polislere de soruşturma açıldığı öğrenildi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler’in talimatı doğrultusunda polisleri soruşturulması için 2 müfettiş görevlendirilirken, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) kendi bünyesinde inceleme başlattı. Operasyonu yapan şubelerin müdürlerinin yanı sıra operasyonda görev alan, teknik-fiziki takip ve gözaltı yapan polislerle ilgili de soruşturma başlatıldığı bildirildi. Polisler hakkında görevlerini kötüye kullanma, yetkilerini aşarak hiyeraşik yapıyı gözetmeden, bağımsız olarak soruşturma ve inceleme başlatma nedeniyle soruşturma yapılıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz