Son Dakika
19 Kasım 2018 Pazartesi

Gülen’in Avukatından Açıklama

18 Aralık 2013 Çarşamba, 22:14

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasında Türkiye’nin gündemi bir anda değişti.

Yapılan değerlendirmelerin çoğunda AKP-Cemaat gerginliği üzerinde durulurken, operasyonun içişleri bakanlığının bile bilgisinin olmadığı ortaya çıktı. Operasyon sonrasında ilk sızan bilgiler de son derece dikkat çekiciydi. Üç bakanın oğlu, medyatik işadamları, bir kamu bankasının genel müdürü gözaltına alınmış, evlerde yapılan aramalarda milyonlarca dolar ayakkabı kutularının içinde ele geçirildi, teknik ve fiziki takibe ilişkin önemli veriler kamuoyuyla paylaşılmaya başlandı.

HaberDokuz.com / Özel Haber / Ankara

Tüm bu gelişmeler sonrasında gözler bir anda Fethullah Gülen cemaatine çevrildi. Son günlerde dershane tartışmalarıyla başlayan AKP-cemaat gerginliği sonrasında operasyonlara ilişkin cemaate yakın medya kuruluşlarından “hukuki süreç işletilmeli” temalı mesajlar geldi.

Bugün de Fethullah Gülen’in avukatı Orhan Erdemli bir açıklamaya yaptı.

BAĞIMSIZ YARGI SORUŞTURMAK VE SORGULAMAK İÇİN VARDIR

Orhan Erdemli, yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından son iki günde bazı işadamları, bürokratlar ile siyasilerin yakınları gözaltına alınmıştır. Soruşturmaya konu olan yolsuzluk, rüşvet ve kaçakçılık iddiaları, her ülkede karşılaşılabilen olaylardandır. Nitekim adli organlar ve bağımsız yargı, bunları soruşturmak ve yargılamak için vardır.

Devlet ve toplumlar, bu suçlarla mücadele ettikleri ölçüde demokratik hukuk devletinden söz edilebilir. Dolayısıyla gündemdeki soruşturmaları normal yargı süreci içinde, soğukkanlılıkla değerlendirmek gerekir.

cemaat-operasyon

SON DERECE ESEF VERİCİDİR

Soruşturmalar nedeniyle birtakım haber ve yazılarda; müvekkilim Fethullah Gülen’e ağır ithamlar yöneltilmesi büyük bir haksızlıktır. Toplumda müvekkilim aleyhinde bir algı oluşturmaya çalışan hukuka aykırı yayınlar son derece esef vericidir. Bu tür söylemler, yargı sürecini olumsuz etkilemeyi ve kamuoyunun dikkatini soruşturmadan ve suçlamaların muhtevasından uzaklaştırmayı hedeflemektedir.

HAYAL MAHSULÜ İSNATLAR

Müvekkilim hakkında ortaya atılan iddialar kesinlikle asılsız ve mesnetsizdir. Muhterem Fethullah Gülen’in bu soruşturmalar ve bunları yürüten kamu görevlileriyle en küçük bir ilgi ve bilgisi bulunmamaktadır.

Açıkça belirtmek isteriz ki; “hükümete savaş açma”, “operasyon başlatma”, “kirli oyunlar oynama”, “tuzak kurma”, “köşeye sıkıştırma” … gibi iddialar tamamen kötü niyetli ve hayal mahsulü isnatlardan ibarettir. Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.”

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz