Der Spiegel: “Her ikisi de kirli işlere uzak değil”

18 Aralık 2013 Çarşamba, 01:33

“Gezi eylemcileri ve laiklerin yıkamadığı Erdoğan’ın yeni düşmanı; Hizmet…”

ALMAN Der Spiegel Dergisi, Türkiye’deki son gelişmeleri yazdı. “Eski yol arkadaşlarının güç savaşları. Savcılık bakanlarını soruşturuyor, ünlüler partisini terk ediyor. Onu koruyup kollayanlar dönmeye başladı. Türkiye’nin başbakanı erozyona uğruyor. Ve yükselişteki ortağı, şimdi ona karşı en büyük düşman oluyor” başlık ve alt başlıklarını kullanan dergi, “Şimdi birbirlerini yiyorlar” diye yazdı.

ORTAK ZAFERLERDEN SONRA, DÜŞMAN

AKP ve Gülen Hareketi’nin birlikte büyük seçim zaferlerini kazandığını, askerin gücünü kırdığını, bir darbe atlattığını, kritik makamları birlikte ele geçirdiklerini belirten dergi, şöyle devam etti:
“Ortak zaferlerin ardından, şimdi bir güç savaşının içinde birbirlerini yiyorlar. Bir yanda otoriter ve kendisince hükmeden bir Erdoğan, diger yanda kendini liberal olarak gösteren ama islamcı bir yol izleyen yaşlı imam Fetullah Gülen var.
Bu kavganın etkileri başka ülkelerde de hissedilecek. Erdoğan’ı eleştirenler de, ne Gezi Eylemleri’nin ne de laik kesimin onu düşürebileceğine ihtimal vermiyor. Uzun süre hükümette olan ‘Ankara’nın sultanı’nın ama şimdi yeni bir düşmanı büyüyor; Gülen hareketi.”

HER İKİSİ DE KİRLİ İŞLERE YABANCI DEĞİL

Dergi, bu yeni durumun kısa sürede Gülen Hareketi’nin Erdoğan’a ne kadar zarar vereceğini göstereceğini ve yumrukların ne kadar sert atılacağını, ortaya koyacağını vurgulayıp, “Çünkü her iki taraf da kendilerine pek yabancı olmayan kirli işleri yapıyorlar” yorumunda bulundu.
Gözaltına alınanların kimliğine, suçlamalara yer veren dergi, eski milli futbolcu Hakan Şükür’ün de, “Gülen Hareketi’ne karşı düşmanca adımlar atıldığı gerekçesiyle” istifa ettiğini okurlarına duyurdu.

Derginin geniş incelemesinde ayrıca son dönemlerde yaşananlar, Türk basınındaki bazı isimlerin bu kavgaya nasıl baktığı, Taraf’ın peşpeşe cemaat fişlenmesi ile ilgili belgeler yayınlamasına değinildi. Ayrıca, Fetullah Gülen Hareketi’nin yapılanmasına da geniş yer verildi.

Ali GÜLEN / FRANKFURT- SÖZCÜ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz