CHP’den Görevden Almalara Tepki

18 Aralık 2013 Çarşamba, 22:18

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda emniyet müdürleri ve savcıların görevden alınmasının ‘suçun itirafı’ anlamına geldiğini söyledi.

 CHP sözcüsü Haluk Koç, “Oğlu rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında gözaltında olan bir bakanın, müdürleri görevinden alması açıkça suçtur, adli müdahaledir” dedi. Koç, CHP olarak olayın takipçisi olacaklarını kaydetti.

Haluk Koç, CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Toplantısı devam ederken düzenlediği basın toplantısında gündemdeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sağlıklı demokrasilerde kendileri ve oğullarıyla ilgili yolsuzluk iddiaları ortaya atılan bakanlarının istifa etmesi gerektiğini belirten Koç, bu yapılmazken aksine soruşturmaya müdahale eden girişimlerde bulunulduğunu kaydetti. Operasyonu yürüten emniyet müdürleri ve savcıların görevden alınmasına tepki gösteren Koç, “Bu, yolsuzluk iddialarının kapatılma gayretidir. Varsa, suçun üzerini örtme girişimidir. Suçunuzu itiraf ve ikrar ediyorsunuz demektir. Görevden alınması gereken müdürler değil bakanlardır” diye konuştu.

Operasyonun kamuoyuna yansıması sonrasında üç bakanın tüm programlarını iptal ettiğine işaret eden Koç, “Sonraki mesailerini, bu soruşturmanın üzerini örtmek için kullandıkları anlaşılmaktadır. Şu saate kadar istifa etmemiş olmaları ve polis müdürlerini görevden alma tasarrufları hükümetin bu gayretini ortaya koymaktadır” şeklinde konuştu. Soruşturmaya müdahale edilmemesi gerektiğini vurgulayan Koç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu soruşturmanın savcıları ile oynamayın. HSYK’yı böylesi bir girişiminize alet etmeyin. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı’na da sesleniyorum. Soruşturmayı yürüten savcılarla ilgili bir tasarrufunuz, sizi doğrudan işin tarafı haline sokar. İşin içine bazı telkinlerle başka savcıları sokma gayretlerine direniniz. Zaten yaralı olan yargıyı ve hukuk kavramını katlettirmeyiniz.”

Türkiye’nin temiz bir siyaset ve yolsuzluklardan, arsızlıklardan, şımarıklıklardan, hırsızlıklardan, küstahlıklardan temizlenmiş bir demokrasi istediğini anlatan Haluk Koç, kirli ilişkilerin ve yolsuzlukların ucu nereye uzanırsa uzansın Türkiye’nin bu hesaplaşmayı yapmak zorunda olduğunu kaydetti. Konuşmasında, Başbakan Tayyip Erdoğan’a da suçlamalarda bulunan Koç, “Başbakan’ın konuyla ilgili suskunluğu manidardır. Yüzündeki gerginlik ve ayaküstü yaptığı ürkek, korkak, temelsiz açıklamalar, sıranın nerelere ulaşılabileceğinin işaretleridir. Başbakanın aylardır sürdüğü belli olan olaylardan, 1.5 milyon dolar rüşvet alırken görüntülenen twitçi bakan manzaralarından diyelim ki haberi yoktu. Ve şu anda haberiniz oldu. O zaman neden hala mütereddit davranıyorsunuz? Gereğini yapsanız ya!” şeklinde konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz