MHP’den ‘Engin Alan’ Tepkisi

13 Aralık 2013 Cuma, 01:04

MHP’li Lütfü Türkkan’dan çok sert sözler! BDP’li vekiller serbest kalır ve tek tutuklu milletvekili Engin Alan olursa, Türkiye’de dengelerin değişebileceğini söyleyen Türkkan, Türk milletinin önemli bir ekseriyeti bu tutukluluğa tahammül edemez diye konuştu.

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan’ı cezaevinde ziyaret etti.  Türkkan, ziyaretle ilgili Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Alan’ın fiziki açıdan sağlık durumunun iyi olmadığını söyledi.

HÜCRESİNDE BORU PATLAMIŞ

Bulunduğu hücrede su borusunun patlaması nedeniyle başka bir hücreye nakledilenAlan’ın, o hücrede de soğukta sadece üzerindeki kazakla yaşamak zorunda olduğunu söyleyen Türkkan, ağır hasta olan ve İstanbul GATA’da tedavi gören 87 yaşındaki annesini ziyaret için Adalet Bakanlığı’ndan izin talebinde bulunduğunu, Bakanlığın bu izni verdiğini ve yarın bu ziyaretin gerçekleşeceğini anlattı.

Cezaevi ring araçlarının insan onuruna uygun olmadığını kaydeden Türkkan, Adalet Bakanlığı ile yaptığı görüşmenin ardından, Alan’ın yarın sevkinin bir minibüsle sağlanacağını anlattı.
ENGİN ALAN’IN FARKI NEYDİ?
Engin Alan’ın bugüne kadar verdiği ifadelerde, BDP’lilerle takas edilmek istemediğini, tahliye talebinde bulunmak istemediğini söylediğini dile getiren Türkkan, şöyle konuştu:

“Tahliye değil yeniden yargılanma talebi istediğimizi, böyle bir hakkı olduğunu dolayısıyla bu hakkın kullanılması gerektiği yolunda konuşmamız oldu. Bugün avukatı aracılığıyla cezaevinde imzaladığı dilekçeyi, 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne, Anayasa Mahkemesi’ne verilmek üzere sunduk. Bu talebimiz tahliye talebi değil. Adil yargılanmadığını düşündüğümüz, 10. Ağır Ceza Mahkemesi safhasında verilen kararın tekrar görüşülmek üzere yargılanma talebidir. Sayın Engin Alan da bu talebi bugün imzaladı. Zannediyorum en geç yarın sabah Anayasa Mahkemesi’ne, yeniden yargılanma talebi ulaşmış olacaktır”

“SIKINTILAR HASIL OLUR”
“BDP milletvekillerinin ifade ettiği eğer doğruysa, yarın 5 BDP milletvekili serbest kalacak.Engin Alan’ın bunlardan farkı neydi? Yargıtay’ın, Engin Alan ile ilgili verdiği hüküm, diğerlerinden tarih olarak önce verilip kesinleştiği için yargı sürece bitmiş gözüküyordu. Şu anda iki milletvekili var. Sebahat Tuncel ve Aysel Tuğluk. Birinin 8, diğerinin 18 yıl, kesinleşmeyen cezaları var. Engin Alan’a verilen cezalardan önce kararlaştırılan cezalar Yargıtay’da hala beklenirken, Balyoz soruşturması kapsamında Alan’a verilen cezanın kesinleştirilmesinin ardında biz samimiyet aramayız. Yargıtay, yargı erki, bu iki milletvekilinin arkasındaki PKK tehdidinden korkmakta mıdır? PKK tehdidi nedeniyle mi bu kararı onamakta gecikmektedir.

“GÜNAHI NEYDİ?”

Engin Alan’ın günahı, şerefli Türk ordusunun mensubu olmak mıdır? Arkasında bir terör örgütünün bulunmaması mıdır? Yarın 5 BDP milletvekili bu parlamentoya girdikten sonra,Engin Alan’ın o tutsak evinde, tutsak hali devam etmesi durumunda Türkiye’de bir takım dengeler değişir, sıkıntılar hasıl olur. Türk milletinin önemli bir ekseriyeti bu tutukluluğa tahammül etmez, müsade etmez. Bundan sonra bu milletimizin vereceği cevap çok farklı olur. Bu konuda hüküm veren bütün erklere sesleniyorum. Bunu sona erdirmek için bütün erkler kendi iradelerini ortaya koymalıdır. Engin Alan’ı yıl bitmeden, bütçe görüşmeleri bitmeden bu Meclis’te görmek istiyoruz. Türk milleti Engin Alan’ı burada görmek için oy verdi. İçeriye koyan güçlerin de tekrar Engin Alan’ın tutsaklığına son vermesini istiyoruz.”

“MİLLETİN CEVABI SERT OLUR” 

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türkkan, terör örgütü PKK’nın desteğini doğrudan alan bir partinin milletvekilleri serbest bırakılırken, terör örgütüyle mücadele eden bir generalin cezaevinde bulunması halinde milletin cevabının sert olacağını ifade etti.
Türkkan, Alan’ın tutukluluğunun devamı halinde gösterilebilecek tepkinin hukuk kuralları içinde olacağını sözlerine ekledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz