Mandela Son Yolculuğuna Uğurlanıyor

10 Aralık 2013 Salı, 20:20

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Güney Afrika’nın ölen efsanevi lideri Nelson Mandela’nın Türk halkı için insan haklarının savunucusu ve demokrasinin büyük bir simgesi olduğunu söyledi. 

Mandela için bugün Soweto’da yapılan, dünya liderlerinin katıldığı cenaze töreninde Türkiye’yi temsil eden Atalay, ABD Başkanı Barack Obama’ya törende yaptığı konuşmadan ötürü teşekkür etti. Beşir Atalay, twitter hesabında yaptığı açıklamada, “Obama, törenin en dokunaklı konuşmasını yaptı” ifadesini kullandı. 

Tören sırasında Obama ile el sıkıştığı da görülen Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, “Afrika’nın tüm entellektüellerin bugün burada toplanmalarının, tüm Afrika’nın ağlamasının şaşırtıcı olmadığını” belirtti.  

Güney Afrika’nın, tüm dinlerden ve ırklardan insanların özgürce yaşadığı en iyi örneklerden biri olduğunu, bunu “Mandela’nın başardığını” ifade eden Atalay, “Mandela, zamanımızın en etkili insan hakları savunucusuydu” dedi. 

Beşir Atalay, Güney Afrika televizyonuna da Mandela’nın ölümünün Türk halkını derinden üzdüğü, Güney Afrika’nın efsanevi liderinin, Türk halkı için insan haklarının savunucusu ve demokrasinin büyük bir simgesi olmayı sürdüreceği açıklamasını yaptı.

Atalay, Mandela’nın Güney Afrika’da yarattığı dönüşümün, tüm dünya için önemine dikkati çekerek, Mandela’nın, 27 yıl hapis yatmasına rağmen, kin ve intikam duygularından sıyrılarak, insanları bir araya getirmeye, onları uyum ve barış içinde bir arada yaşatmaya odaklanmasının çarpıcı olduğunu belirtti. – Ankara

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz