“Şehitler Tabi Gelecek”

09 Aralık 2013 Pazartesi, 01:46

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ecdattan devredilen toprakları bedeli ne olursa olsun korumak durumunda olduklarını belirterek, ” ‘Efendim şehitler geliyor.’ Tabi gelecek. Şehadet bir makamdır.” dedi.

Başbakan Erdoğan, Edirne Valiliği’nin düzenlediği kahvaltı programına katıldı. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, ‘vatan’ olgusuna vurgu yaptı. Vatan topraklarının, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 76 milyonun olduğunu hatırlatan Başbakan, “Burada kimsenin herhangi bir operasyon yapma yetkisi, hakkı yoktur. İşte burada bizler, hükümet olarak tüm enstrümanlarımızı kullanarak buna asla fırsat vermeyiz. Bu bize ecdadımızdan böyle devredildi. Bu devredilen toprakları aynen korumak durumundayız. Bedeli ne olursa olsun. ‘Efendim şehitler geliyor.’ Tabi gelecek. Şehadet bir makamdır. Niçin? İşte bunlar için. Ve buna biz fırsat verdiğimiz anda milletimizin bize verdiği yüzde 50’lik oy, o zaman değerini kaybeder. Görevimizi yapmamış oluruz. Fakat çok manidardır. Şehitlerimiz hepimizin aynı derecede saygı duyduğu kutsallarımızdır. Hiçbir dönemde, hiçbir zaman şehidine bizler kadar sahip çıkan bir iktidar olmamıştır bu ülkede.” dedi.

İstiklal Marşı’nın dizelerinden bir dörtlük okuyan Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hiç kimse çıkıp da ‘Ben bu bayrağı sizden daha çok seviyorum’ iddiasında bulunamaz; çünkü o bayrağı seven, diğerlerini siz sevmiyorsunuz diyerek rencide etmiş olur. Kimse çıkıp da ‘Ben bu vatanı sizden çok seviyorum. Sizden daha çok düşünüyorum.’ iddiasında bulunamaz; çünkü bu ortak değerlerin yarıştırılması anlamına gelir ve kimseye fayda sağlamaz. Aynı şekilde, hiç kimse çıkıp da ‘Şehitlerimizi diğerlerinden daha fazla önemsediği’ vurgusunu yapamaz. Eğer yapıyorsa, bir şeyler ortaya koyması lazım. Bize kadar malesef ne şehidin ailesine, eşi, çocuklarına sahip çıkmak, onların geleceğini hazırlamak gibi bir adımı hiçbir iktidar atmadı. Ama biz attık. Çünkü bizim manevi bir sorumluluğumuz var. Bunun gereğini yerine getirmemezi lazım. Biz, onların yavrularına, eşine sahip çıktık. Onlara birçok imkan sağladık.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz