PKK’nın Kaçırdığı Askerler Serbest

09 Aralık 2013 Pazartesi, 13:12

DİYARBAKIR’ın Lice İlçesi’ne bağlı Fis Köyü yakınlarında yol kesen bir grup PKK’lı tarafından kaçırılan 2 astsubay ve 2 uzman çavuş, kaçırılma olayından sonra bölgeye giden BDP heyetine teslim edildi. BDP Diyarbakır il Başkanı Zübeyde Zümrüt başkanlığındaki BDP heyeti 4 askeri, Duru Jandarma Karakolu’nda Lice Kayamakamı Tunahan Efendioğlu ve askeri yetkililere teslim etti. BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, “Halk, askerleri PKK’lılardan almıştır ve bölgede operasyon yapılmamasını istemediler. Bize teslim ettiler. Biz de alıp yetkililere teslim ettik” dedi.

Lice’deki Fis Ovası’nda dün saat 16.00 sıralarında yol kesen sayıları 4 olarak bildirilen yüzleri kapalı, silahlı PKK’lı grup, Bingöl’deki 49’uncu Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı’nda görevli Astsubay Melik Dikyol, Astsubay Hakan Özer ve Uzman Erbaş Uğur Sert ile Erzurum’da görevli Uzman Erbaş Ali Akdemir’i kaçırdı. 3 aracı da ateşe veren PKK’lılar kaçtı. Olayın duyulmasından hemen sonra bölgeye giden BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt başkanlığındaki heyetin temasları sonucu kaçırılan 4 asker, Yolçatı Köyü yakınlarından teslim alınarak saat 03.30 sıralarında Duru Jandarma Karakolu’nda bekleyen Lice Kaymakamı Tunahan Efendioğlu ile askeri yetkililere teslim edildi.

BDP Diyarbakır il Başkanı Zübeyde Zümrüt, askerlerin sağlık durumlarının iyi olduğunu belirterek şöyle dedi:
“Olaydan hemen sonra bölgede askeri operasyon başlatılması ve durumun gergin olması nedeniyle BDP heyeti olarak bölgeye gittik. Bölge halkı operasyon yapılmaması ve genişlememesi için askerleri PKK’lılardan almıştı. Yaptığımız görüşmeler neticesinde askerleri Yolçatı Köyü yakınlarında teslim aldık. Askerler biraz tedirgindi. Onlara tedirgin olmalarını gerektirecek bir durum olmadığını söyledik. Beni tanıyorlardı. Biz de kendilerini alıp Duru Jandarma Karakolu’nda Lice Kaymakamı’na teslim ettik.”

TSK : TESLİM EDİLEN PERSONELİN SAĞLIK DURUMU İYİ

Genelkurmay Başkanlığı, Diyarbakır’ın Lice İlçesi’ne bağlı Fis Köyü yakınlarında yol kesen bir grup PKK’lı tarafından kaçırılan ve adaha sonra serbest bırakılan 2 astsubay ve 2 uzman çavuş ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Söz konusu dört askeri personel, 09 Aralık 2013 günü sabah saatlerinde Diyarbakır Askeri Hastanesine getirilerek sağlık muayenesinden geçirilmiştir. Personelin sağlık durumu iyidir.” denildi.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan olayla ilgili yapılan yazılı açıklama şöyle; “Bölücü terör örgütü mensupları tarafından, 08 Aralık 2013 saat 15.00’de Diyarbakır/Lice-Kayacık Köyü yol ayrımında, lastik yakmak suretiyle karayolu kesilmiş, araçlar durdurularak kimlik kontrolü ve propaganda yapılmıştır. Yakın köylerden gelen 200-300 kişilik bir grup, olay bölgesinde toplanarak Diyarbakır–Bingöl Karayolunu çift taraflı olarak trafiğe kapatmıştır. Yolu kesen bölücü terör örgütü mensupları tarafından, dört askeri personel kaçırılmış ve personele ait iki sivil araç ile Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketine ait bir kamyonet yakılmıştır. Olayın haber alınmasını müteakip; bölgeye Jandarma Özel Harekât Birlikleri sevk edilerek geniş çaplı operasyon başlatılmış ve operasyona İnsanlı Keşif Uçağı ile havadan destek sağlanmıştır. Unsurlarımızın bu kararlı tutumu karşısında, kaçırılan dört askeri personel, 09 Aralık 2013 günü saat 03.30’da Diyarbakır/Lice Duru Jandarma Karakol Komutanlığına teslim edilmiştir. Söz konusu dört askeri personel, 09 Aralık 2013 günü sabah saatlerinde Diyarbakır Askeri Hastanesine getirilerek sağlık muayenesinden geçirilmiştir. Personelin sağlık durumu iyidir.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz