Yemen’deki Şiddet Olayları

07 Aralık 2013 Cumartesi, 12:36

Husiler, Demac bölgesindeki Selefi grupları, ateşkesi ihlal etmekle suçladı

Yemen’deki Husiler, ülkenin kuzey kesimde yer alan Demac bölgesindeki Selefi grupları ateşkesi ihlal etmekle suçladı.

Selefi gruplar ile Husiler arasında  bu sabah erken saatlerde yaşanan çatışmayı AA muhabirine değerlendiren Husi lider Dayfullah eş-Şami, “Selefi gruplar, Yemen hükümetinin kurduğu ‘Arabuluculuk Komitesi’ tarafından hazırlanan ateşkesin şartlarını ihlal etti” dedi.

Şami, Demac bölgesinde son günlerde yaşanan çatışmaların, Selefilerin Saada iline bağlı bazı bölgelere düzenlediği saldırılar sonucu gerçekleştiğini iddia etti.

Husilerin Demac bölgesine saldırdığı yönündeki haberleri yalanlayan Şami, “Biz, bölge sakinlerini yurtlarından çıkararak işgal eden yabancı gruplarla savaşıyoruz” diye konuştu.

Şami, bu sabah meydana çatışmada 30 Husinin öldüğü yönündeki açıklama hakkında ise “Çatışmada Husilerden ölü ve yaralı olduğu hakkında bana bir bilgi ulaşmadı” ifadesini kullandı.  

Demac’taki Selefilerin sözcüsü Ebu İsmail el-Vadii, Husiler ile Selefiler arasında bu sabah bölgede yaşanan çatışmaların ardından 30’u Husi, 35 kişinin öldüğünü açıklamıştı. 

Yemen’in kuzey kesimindeki Demac bölgesinde Husiler ile Selefi gruplar arasında yaklaşık bir aydır devam eden çatışmaların durdurulması ve uzlaşma sağlanması için Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin talimatıyla, ordu yetkililerinin gözetiminde Arabuluculuk Komitesi oluşturulmuştu. – Sana

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz