“2 Gündür Yine Hakkari’yi Karıştırmak İsteyenler Var”

07 Aralık 2013 Cumartesi, 22:44

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, güven ortamının temin edilmesi ile yatırımcıların buraya da yatırımlarını götüreceğini ifade ederek, “1 yıldır sıkıntı yaşamıyoruz ama bakın şurada 2 gündür yine Hakkari’yi karıştırmak isteyenler var, karıştırıyorlar. İşte geliyorlar, kamu binalarına saldırıyorlar, bir taraftan özel bir öğrenci pansiyonunu işgal etmeye çalışıyorlar. Yani bunların bir defa ülkeyi sevmek gibi bir derdi yok” dedi.

Başbakan Erdoğan, Tekirdağ Valiliği tarafından onuruna verilen akşam yemeğine katıldı. Soğuk havaya rağmen vatandaşların Tekirdağ’da düzenlenen açılışlara yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden Erdoğan, bu ziyaretinde 206 yeni eserin resmi açılışını gerçekleştirdiğini söyledi. Bu eserlerin 1 milyar tutarında olduğunu belirten Erdoğan, bütün bu adımların atılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Türkiye’nin siyasi tarihine bakıldığında korkunun; iş bilmezliğin, beceriksizliğin ve tembelliğin mazereti olduğunu belirten Erdoğan, “Ülke bölünecek, dağılacak, zayıflayacak korkusuyla adım atmayanlar, reform yapmayanlar Türkiye’ye en büyük zararı verdiler” dedi. Ekonominin ve siyasetin bir risk olduğunu söyleyen Erdoğan, “Yaşam da risktir. Risk alamayan bunların hiçbirini başaramaz. Risk almaya mecbursunuz. Eğer risk alırsanız başarıyı yakalarsınız. Eğer, “ülke tehlike altında, tehdit altında’ diye demokrasiyi ortadan kaldıranlar, Türkiye’ye, ekonomiye, demokrasiye ve kardeşliğimize en ağır zararı verdiler. Aynı zihniyet şimdi yapılan reformlara aynı tepkiyi veriyor” diye konmuştu.

-“AMA MEYDANI BULAMADILAR HERHALDE”-

Türk parasında 1 rakamının yanına 6 sıfır konulduğunu anımsatan Erdoğan, “Bu sıfırı koyanları tarih affeder mi ya. Paramız delik deşik oldu” değerlendirmesinde bulundu. Kendilerinin bu 6 sıfırı attığını söyleyen Erdoğan, “Bazı köşe yazarları bizi o zaman çok ağır bindirdi. “Atığınız anda enflasyon patlar’ dediler. Ne oldu enflasyon patladı mı? Çatladı, çatladı ne patlaması. Ortada her şey. Ve çok ilginçtir. Bunların içersinde çok ağır bir şekilde, “bu halledilsin, Taksim Meydanı’nda anırırım’ diyenler oldu. Ama meydanı bulamadılar herhalde.

Bu vakalar var. Biz geldiğimizde enflasyon 30’du şimdi 6-7 oralarda dolaşıyor. Bu enflasyon canavarından Türkiye’yi kurtaran biz olduk” ifadelerini kullandı.

Rusya ile yapılan anlaşmalar gereğince Türk parasıyla ve Rus parasıyla karşılıklı alışveriş yapılabildiğini söyleyen Erdoğan, son ziyaretinde imzalan anlaşma gereğince merkez bankaları arasında yapılacak anlaşma ile dövizde swap uygulamasına geçileceğini belirtti. Rus parası ile Türk parasının karşılıklı olarak diğer paraların kur baskısından büyük oranda kurtulacağını vurgulayan Erdoğan, bu anlaşmanın Çin ve İran ile yapıldığını söyledi.

-“İDEOLOJİ NE KARIN DOYURUYOR”-

Türkiye’nin hayvan ihraç eden bir konumda olduğunu söyleyen Erdoğan, “Süt hayvancılığında şuanda elimizde sütün fazlası var. Onun için de öğrencilerimiz, yavrularımıza ücretsiz süt dağıtıyoruz. Biliyorsunuz ilk yıl hemen dediler ki “bu sütler bozuk’ bir kampanya yaptılar. Sağ olsun medya hemen desteğini verdi, her zamanki gibi. Çünkü iktidarımıza yönelik bir şey yapsınlar da ne olursa olsun. Tutmadı tabi dedikleri. Birkaç yerde çocuklarımızın bazılarının bu işlere karşı olan tepkileri sonucu olan neticeler bunlar. Sanki tüm Türkiye’de çocuklarımızın bu sütten dolayı rahatsız olduğunu, o hale getirecek bir kampanya, tutmadı. Şimdi bu sene hiç sesleri çıkmıyor. Herhalde de çıkmayacak” şeklinde konuştu.

Bugüne kadar siyasi partilerin korkutarak oy aldığını söyleyen Erdoğan, “Hala alanlar var. Korkutarak, tehdit ederek, taban siyasi partileri artık değiştirmeli, dönüştürmeli. Eser ve proje siyasetini partisinde aramalı. Eser olarak neyin var, proje olarak neyin var? Yerelde neyin var, mevcut belediyelerde neyin var? Biz sizden ideoloji istemiyoruz. İdeoloji ne karın doyuruyor ne ülkeyi ayağa kaldırıyor. Ne şehri ayağa kaldırıyor, ne ilçeyi ne beldeyi ne köylerimizi ayağa kaldırıyor. “Ne yaptın arkadaş, bana bunu söyle’ bunu sormalı. Seçmen bunu sorduğu anda zaten netice alınır. İstismar siyasette yer bulamamalıdır. Şehirlerimiz artık korkuları ile değil, akıl ve vicdanları ile karar vermeli, Trakya’nın tarihini topyekun değiştirmelidir. Biz artık bu bölgenin yolsuzluklarla anılmasını arzu etmiyoruz. Bu bölgenin yoksullukla anılmasını arzu etmiyoruz” diye konuştu.

-“ÇÜNKÜ BİRİLERİNİN ELİNDE BİZ KOZ BIRAKMAK İSTEMİYORUZ”-

Güven ortamının yatırımcılar için önemli olduğunu söyleyen Erdoğan, Güneydoğu’ya yatırımcı gitmemesinin nedeninin terörün devam etmesi nedeniyle olduğunu söyledi. Paranın “cıva” gibi olduğunu söyleyen Erdoğan şöyle konuştu:

“Kendisi için hep uygun olan limanı arar, oraya kaçar. Onu oraya kaçırmamak lazım. O güveni o istikrarı temin ettiğinizde, işte o zaman Güneydoğuya da benim girişimcim gider. Teşvikse teşvik, biz 6. Bölge 5. bölge buralara çok ciddi teşvikler verdik biliyorsunuz. Arazi veriyoruz, vergi muafiyeti, hepsi var. Buna rağmen gitmiyor sebep; işte bu anlattığımız güven. Bunu ortadan kaldırdığımızda inşallah, hep birlikte buna destek vermemiz lazım. Bakın 1 yıldır sıkıntı yaşamıyoruz ama bakın şurada 2 gündür yine Hakkari’yi karıştırmak isteyenler var, karıştırıyorlar. İşte geliyorlar, kamu binalarına saldırıyorlar, bir taraftan özel bir öğrenci pansiyonunu işgal etmeye çalışıyorlar. Yani bunların bir defa ülkeyi sevmek gibi bir derdi yok. Şimdi biz gittik Şırnak’ta havalimanı yaptık. biri diyebilir “Şırnak’ta havalimanına ne gerek var?’ hayır arkadaş biz her yere yapacağız. Tabi ki fizıbıl olacak. Biz incelemesini yaptık ve fizıbıl olduğunu gördük. Ama biz gittik Hakkari’ye de havalimanı başlattık. Fakat bakıyorsunuz ki o bölücü terör örgütü mensupları, müteahhit firmaları tehdit ediyorlar. Şuanda orayı da bitirmiş olacaktık fakat müteahhit kaçıyor, iş yürümüyor. Şimdi yıl sonuna kadar yükleniyoruz işe, “her şeye rağmen orayı da bitireceğiz’ diyoruz “orayı da açacağız.’ Çünkü biz Hakkari’de de vatandaşımızın yaşadığına, insan yaşadığına inanıyoruz, “oraya da hizmeti götürmemiz gerekir’ diyoruz. Çünkü birilerinin elinde biz koz bırakmak istemiyoruz. Bunlar hem terör eylemini yapar, bir yandan da kalkar “devlet buraya el uzatmadı’ der. Ama biz devletin oraya da el uzattığını da onlara göstereceğiz.

Son zamanlarda şöhret arayışı içinde olan bir zat var. Bir gün Meclis’te şu ifadeyi kulandı; “acaba Tunceli’ye de üniversite yapacak mısınız görelim’ dedi. Halbuki bizim hiç aykırı bir düşüncemiz söz konusu değildi. Arkadaşlarıma verdiğim istikamet 81 ilimizin 81’ine de üniversite yapacağız. Yaptık ne oldu? Gelipde aynı kürsüden bunu yapanlara bir teşekkür mü etti, yok.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz