Anayasa Mahkemesi’nden Tarihi Karar

04 Aralık 2013 Çarşamba, 16:44

Anayasa Mahkemesi CHP milletvekili Mustafa Balbay’ın tutukluğunu “hak ihlali” saydı.

Balbay’ın uzun tutukluluk  ve adil yargılanma hakkı  itirazını bugün görüşen AYM milletvekili olmasını dikkate alarak “uzun tutukluluğu hak ihlalidir” şeklinde karar verdi.

HABERAL DA GÜNDEMDE

AYM, Balbay’la birlikte CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal’ın bireysel başvrusunu da görüşüyor.

mustafa-balbay-serbest

Yüksek Mahkeme Adil Yargılama ve uzun tutuklulukla ilgili kararını verdi. Yüksek mahkeme, Mustafa Balbay’a 5 bin TL tazminat ödenmesine hükmetti.

KILIÇDAROĞLU’NDAN İLK AÇIKLAMA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi’nin CHP Milletvekili Mustafa Balbay’ın ‘uzun tutukluluk’ sebebiyle adil yargılanma konusundaki itirazını haklı bulmasını ABD’de değerlendirdi. Amerikan Türk Konseyi’nin onuruna verdiği kahvaltıda konuşan Kılıçdaroğlu, “Mustafa Balbay bir gazeteci. Partimizden milletvekili oldu. Şuanda hapiste ve dolayısıyla parlamentoya gelip yemin etmedi. Uzun tutukluluk süreleri ülkemizin cumhurbaşkanı tarafından, Anayasa Mahkemesi Başkanı tarafından, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu Birinci Başkanı tarafından sürekli eleştirildi. Ama çözüm bulunamadı. Anayasa Mahkemesi bugün bir karar vermiş. Bu karar umarım sayın Balbay’ın özgürlüğüne kavuşmasına önemli bir k

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz