Son Dakika
08 Aralık 2019 Pazar

İnsanın En Verimli Olduğu Yaş

28 Kasım 2013 Perşembe, 16:32
İnsanın En Verimli Olduğu Yaş

Yeni bir araştırmaya göre, tuvalde zirvenin yaşı 42 olarak belirlendi.

Hollanda’da yapılan yeni bir araştırmaya göre, insanlar yaratıcılıklarının zirvesine ömürlerinin yüzde 62’sine gelmeden hemen önce ulaşıyor ve bu ortalama 42 yaşa denk düşüyor.

Hollanda’daki Erasmus Üniversitesi’nden ekonomist P.H. Frances’in araştırmasına bakılırsa çok erken yaşlarda bir başyapıta imza atan kimi yaratıcı dehalar bir yana bırakıldığında, sanatçıların çoğu kendi seslerini bulabilmek için uzun süren bir deneme ve yanılma döneminden geçiyor.

Frances’in araştırmasına göre, ressamlar ustalık eserlerinin çoğunu ömürlerinin yaklaşık yüzde 62’sini (0,6198) yaşarken ortaya koyuyor. Daha önceki yaratıcılık araştırmalarından farklı bir seyir izleyen Frances, 19. ve 20. yüzyıllarda yaşamış 221 tanınmış ressama ilişkin verileri inceledi ve ressamların günümüzde en pahalıya satılan eserlerini hangi yaşta tamamladığına baktı.

Araştırmasında bu rakamın ortalama 41,92 yaşa denk düştüğünü belirten Frances, ortaya çıkan oranın, “Altın Oran” diye bilinen 0,618’e çok yakın olmasının “hayli vurucu” olduğuna da işaret ediyor.

AA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.