Adliye’ye Sevk Edildiler

25 Kasım 2013 Pazartesi, 13:30

‘Redhack’ soruşturması kapsamında gözaltına alınan 14 kişi adliyeye sevk edildi. Operasyonda gözaltına alınanlara polis sorgusunda dikkat çeken sorular yöneltildi.

ANKARA ‘Redhack’ ve ‘Anonymous’ soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve aralarında oyuncu B.A.’nın bulunduğu 14 kişi, emniyetteki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Operasyon kapsamında gözaltına alınanlara polis sorgusunda “RedHack kurucusu Manyak’ı tanıyor musun? Örgüt içindeki görevin ne? Talimatları kimden alıyordunuz? Gezi eylemlerinde halkı sokağa dökmeye çalışmak, eylemleri büyütmekteki amacınız neydi? ” soruları yöneltildi.


Ankara Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin 22 Kasım’da 8 ilde eş zamanlı düzenledikleri operasyonlarda ‘Redhack’ ve ‘Anonymous’ ile bağlantılı oldukları iddiası ile aralarında oyuncu B.A.’nın bulunduğu 14 kişi gözaltına alınmıştı. Emniyetteki ifadelerinin tamamlanmasının ardından 14 kişi sağlık kontrolünün ardından Ankara Adliyesi’ne sevk edildi.

Adliyeye sevk edilen 14 kişinin, bazı kişi ve kurumlara ait bilgisayara yetkisiz erişim sağladığı, gizli ve kişisel bilgileri ifşa ettiği, bilgisayar sistemlerini çalışamaz hale getirdiği gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

Gözaltındaki 14 kişinin adliyeye getirildikleri sırada ‘Her yer Taksim, her yer direniş’sloganları attı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında RedHack grubuna yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınan 14 kişiye 27 soru soruldu. RedHack’i, ‘sosyal ve yazılı medyayı kullanan örgüt’ olarak niteleyen polis, şüphelilere örgüt yapısı, Gezi eylemleri, örgüt içindeki görevleri, devlet kurumlarının internet siteleri ile kişisel hesapların hacklenmesindeki görevleriyle ilgili sorular yöneltti.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan dizi oyuncusu Barış Atay, uluslararası bilgisayar korsan grubu Anonymous’un Türkiye temsilcisi olduğu öne sürülen N.A., RedHack (Kızıl Hackerlar) grubunun kurucularından olduğu iddia edilen ‘Manyak’ kodlu bir kişi, daha önceki RedHack davasında tutuklanarak 9 ay cezaevinde kalan E.A., A.K., U.C.O. ve T.Y.’nin de aralarında bulunduğu 14 şüphelinin ifadeleri Siber Suçlarla Mücadele ekiplerince alınıyor.
BAĞIŞ VE GÖKÇEK DE SORULDU

RedHack’in tüzüğünü ve şemasını çıkaran polis, şüphelilere, grubun tüzüğünde yer aldığı iddia edilen RedHack Merkez Komite, Siyasal Büro, Basın ve Enformasyon Bürosu, Teknik Büro, Enternasyonel Büro, Hack Grubu, Askeri Komite ve Alt Grup Komitesi’nin hangisinde görev yaptıklarını sordu. Polisin şüphelilere, “RedHack kurucusu Manyak’ı tanıyor musun? Örgüt içindeki görevin ne? Talimatları kimden alıyordunuz? Gezi eylemlerinde halkı sokağa dökmeye çalışmak, eylemleri büyütmekteki amacınız neydi? Kimden talimat aldınız? Devletin güvenliğini zedeleyecek bilgi ve belgeleri yayınlamaktaki amacınız neydi? RedHack amaçlarının sosyalist bir devlet düzeni kurmak olduğunu açıklamıştı. Buradaki pozisyonunuz ve göreviniz var mı?”sorularını yöneltti.
Şüphelilerin evlerinden alınan bilgisayar imajlarında yapılan incelemede atılan tweetler, paylaşılan fotoğraflar da sorular arasında yer aldı. RedHack grubundan şikayetçi olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın mail adresinin ele geçirilmesi ile ilgili sorular da şüphelilere yöneltildi.
”CEZAEVİNDEYKEN NASIL HACKLEDİNİZ?”

Daha önceki RedHack davasında 9 ay tutuklanan E.A., A.K., U.C.O. ve T.Y.’ye cezaevinde bulundukları döneme ilişkin “Cezaevinde bulunduğunuz dönemde Dışişleri, İçişleri bakanlıkları, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Diyanet, Emniyet gibi kurumların resmi internet sitelerinin hacklenmesinde nasıl bir görev aldınız?” diye de soruldu.
14 KİŞİ ADLİYEDE

Ankara Redhack operasyonu kapsamında gözaltına alınanlar Adli Tıp’a çıkarılmalarının ardından adliyeye getirildiler.

redhack-soruşturması4

BARIŞ ATAY İFADE VERMEDİ

Operasyon kapsamında gözaltına alınan dizi oyuncusu Barış Atay polise ifade vermek istemediği savcılıkta konuşacağını söyledi.
OĞLUMUN REDHACK İLE BİR BAĞLANTISI YOK

Oyuncu Barış Atay’ın annesi Nihal Atay Mengüllüoğlu, oğlunun Redhack ile bir bağlantısı olmadığını söyledi. Yapılanların gezi olayıyla ilgili bir komplo olduğunu savunan anne Atay,“Kendisi çok merttir. Redhack üyesi olsaydı söylerdi” dedi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz