Kılıçdaroğlu da Ahmet Kaya’cı Çıktı !

18 Kasım 2013 Pazartesi, 11:44

Kılıçdaroğlu, HaberTürk’e verdiği röportajda Şiwan Perver ve Ahmet Kaya’ya övgüler düzdü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan’ ın Diyarbakır temaslarıyla ilgili konuştu. Diyarbakır’daki tarihi buluşma ile ortaya çıkan fotoğrafı AK Parti’nin seçim öncesi iç politika yatırımı olarak nitelendiren Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları özetle şöyle:

Diyarbakır’daki fotoğrafı nasıl yorumluyorsunuz?

– Yerel seçimler öncesinde iç politika yatırımı olarak görüyorum.

Başbakan’ın “Ahmet Kaya, yaşasaydı aramızda olurdu” sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

– Başbakan Paris’e gittiği zaman Ahmet Kaya’nın mezarını ziyaret etti mi? Ahmet Kaya’yı da istismar ediyor. Ahmet Kaya, devrimci bir insandı. Haksızlık, hukuksuzluk, eşitsizliğe sazıyla, sözüyle karşı çıkan bir insandı. Ahmet Kaya o tabloda yer almazdı. Kaldı ki Ahmet Kaya bugün yaşasaydı bu baskı ortamında zaten hapiste olurdu.

Başbakan, “Cezaevleri boşalacak” dedi, af sinyali verdi, siz böyle bir affa destek verir misiniz?

– Bu konuda daha çok erken. Başbakan, af niyeti var mı, yok mu önce onu açıkça deklare etmesi lazım. Kim için, nasıl bir af çıkarmak istiyor görülmesi lazım. Af niyeti var mı, yok mu o da belli değil. Çünkü Başbakan’ın bugün söylediğini yarın yalanlama gibi temel bir özelliği var. Kaldı ki ‘Cezaevleri boşalacak’ diyor, halkın oyuyla seçilen milletvekillerinin tutuklu kalması zaten başlı başına bir demokrasi ayıbıdır. Asıl hedeflerine ulaşmak için bazı kişiler hapishanelerde adeta rehin tutuluyor. Bu gerçeği toplum biliyor.

kemal-kılıçdaroğlu-ahmet-kaya

Başbakan, açılım sürecinde yalnız bırakıldıkları imasında bulundu?

– Buna sadece gülünür. Açılım sürecinin ne olduğunu bilen var mı?

ANGAJE YANLIŞ

Şivan Perver’in bu tabloda yer almasını nasıl buldunuz?

– Şivan Perver önemli bir sanatçıdır. Halkın sanatçıları, kendilerini siyasal iktidarın destekçisi konumuna düşürmezler, düşürmemeliler. Yurda dönüşü elbette olumlu. Ancak kendisini ve sanatını siyasal iktidara angaje etmesi doğru değildir. Sanatçılığına gölge düşürür.

Düzgün KARADAŞ/ HT GAZETE

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz