Atatürk, Vefatının 75’inci Yıldönümünde Dolmabahçe’de Anıldı

10 Kasım 2013 Pazar, 13:46

Gazi mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 75’inci yılında, Dolmabahçe’ye gelen binlerce kişi tarafından anıldı.

Gazi mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 75’inci yılında, Dolmabahçe’ye gelen binlerce kişi tarafından anıldı. Ellerinde Türk bayraklarıyla sabahın erken saatlerinden itibaren Dolmabahçe Sarayı önünde uzun kuyruklar oluştu, buraya gelenler Atatürk’ün hayatını kaybettiği odayı görmek ve yatağının üzerine karanfil bırakmak için sıraya girdi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm saati olan 09.05’te ülke genelinde olduğu gibi bayraklar yarıya indirildi. Sirenlerin çalmasıyla başlayan saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarının atıldığı tören sırasında kalabalık hep bir ağızdan Andımız’ı okudu.

DUYGULU ANLAR YAŞANDI

Öğrenci gruplarının yanı sıra bisikletli ve motosikletli gruplar, Dolmabahçe Sarayı’nın bahçesinde bir araya geldi. Ellerinde karanfillerle Atatürk’ün odasına girenler, duygulu anlar yaşadı. Çoğu konuşmakta zorlanırken, küçük öğrenciler Atatürk’ün yaşadığı yerleri görmenin heyecan yarattığını ifade etti. 5 aylık bebeği ve kızıyla birlikte Dolmabahçe’ye gelen bir vatandaş duygularını, “Kızım 5 aylık, küçük ama onun görmesini istedim. Titriyorum” diyerek ifade etti. Türk tarihi ile ilgili doktora yaptığını söyleyen bir yabancı, eşi ve minik bebeği ile Atatürk’ü anmaya gelenler arasındaydı. Ata’yı anmaya gelenler, açılan ziyaretçi defterine duygularını aktarmak için uzun kuyruk oluşturdu.

EÇ (MK) – İstanbul

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz