Son Dakika
11 Aralık 2019 Çarşamba

Akdeniz Üniversitesi Karıştı

07 Kasım 2013 Perşembe, 02:21

ANTALYA’DA PROTESTO: 3 YARALI

YÖK’ün kuruluş tarihi olan 6 Kasım nedeniyle Akdeniz Üniversitesi’nde eylem yapan öğrenciler, ‘Eşit, parasız, bilimsel, ana dilde eğitim’, ‘Polis simit sat onurlu yaşa’ sloganları attı. Rektörlük binasına girmek isteyen öğrenciler ile özel güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandı.

Taşlar, çöp kutuları ve dövizlerin havada uçuştuğu arbede sırasında bir güvenlik görevlisinin kolu kırılırken 2 güvenlik görevlisi ise yüzünden ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandı. Kampüs içerisinde önlem için bekletilen Çevik Kuvvet polisi öğrencilere müdahale etti. 5 öğrenci gözaltına alınarak polis minibüsüne bindirildi. TOMA ve polis panzerinin hazır bulundurulduğu rektörlük binası önünde bekleyen yaklaşık 100 öğrenci, gözaltına alınan arkadaşlarının iade edilmelerini istedi.

akdeniz-üniversitesi-olay

İSTANBUL’DA PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ

İstanbul’da da öğrenciler YÖK’ü protesto etmek için Aksaray Metro İstasyonu’ndan Beyazıt Meydanı’na kadar yürüdüler.
İZMİR’DE ÖĞRENCİLER BİR SÜRE YOL KAPATTI

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) kuruluşunu protesto eden grup, Ege Üniversitesi (EÜ) ana girişi önündeki yolu bir süre trafiğe kapattı.

EÜ Edebiyat Fakültesi önünde toplanan Ege Üniversitesi Forumu üyeleri, 1 Nolu yemekhane önünde toplanarak başka grupların da katılımıyla yürüyüşe geçti. Kampüs içinde bir süre yürüyen grup YÖK’ün kaldırılması için sloganlar attı.

Daha sonra üniversitenin ana girişi önündeki Osman Kibar Kavşağı’na gelen grup, yolu bir süre trafiğe kapatarak basın açıklaması yaptı.

Açıklamalarında ücretsiz eğitim taleplerini dile getiren gruptakiler, üniversitede polis istemediklerini ve YÖK’ün kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Basın açıklaması sırasında bazı sürücüler yolun kapatılmasına tepki gösterdi. Grup açıklamanın ardından yolu trafiğe açtı.

ESKİŞEHİR’DE DE PROTESTO VARDI

Anadolu Üniversitesi (AÜ) ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden (ESOGÜ) bir grup öğrenci ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) kuruluşunu protesto etti.

AÜ Edebiyat Fakültesi önünde toplanan grup, ellerine aldıkları döviz ve pankartlarla Rektörlük binasına kadar yürüdü.

Rektörlük önünde YÖK’ün kuruluşunu ve öğrenci evleri tartışmalarını protesto etmek için basın açıklaması yapan grup, daha sonra müzik dinletisi sunmasının ardından dağıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.