Son Dakika
23 Ocak 2020 Perşembe

18 Bin Öğrenci Kürtçeyi Seçti !

31 Ekim 2013 Perşembe, 01:50

AKP’nin etnik kimlikler üzerinden yaptığı açıklamalara bir yeni daha eklendi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı AKP hükümeti tarafından getirilen kürtçe seçmeli dersi seçen öğrencilerin etnik kimliklerini ön plana çıkararak, “18 bin Kürt çocuğu Kürtçe’yi seçti”.

Bakan’ın bu açıklaması sonrasında geriye kalan öğrencilerin Türk çocuğu olarak adlandırılmasında bir sakınca olup olmadığı ise tartışmalara neden oldu:)

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ayvalık’ta bir öğretmenin çarşaf giydiğine ilişkin iddialara, “Bazı yayın kuruluşlarında köpürtüldüğü gibi bir çarşaf giyme meselesi değil. Türkiye’nin her yerinde giyilen geleneksel manto, biraz daha bol bir manto anladığım kadarıyla” yanıtını verdi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Genel Kurul’da, Bir Üniversite Adı ile Bir İlçe Adının Değiştirilmesi Hakkında Kanun Teklifi üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

nabi-avcı-kürtçe

Milli Eğitim Bakanı, Kürtçe öğretmenlerinin görevlendirilmesi ilgili soruya, “Seçmeli derslerin -Kürtçe dâhil olmak üzere- hiçbirisi için kadro tahsis edemiyoruz yani bu, Kur’an-ı Kerim dersi için de böyle, Kürtçe dersi için de böyle çünkü teknik olarak hangi okulda kaç öğrencinin hangi seçmeli dersi seçeceğini bilmediğimiz için, sanki o okulda bütün seçmeli dersler sınıf oluşturacak kadar öğrenci tarafından seçilecekmiş gibi kadro tahsis etmeye kalkarsak işin içinden çıkamıyoruz” dedi.

Özel okullarda bazı derslerin Kürtçe okutulabilmesine imkân veren son düzenlemeye ilişkin soruya Milli Eğitim Bakanı, “Önce, bir Bakanlar Kurulu kararıyla hangi dillerin okutulacağı konusundaki o sınırlamaların kalkması gerekiyor. O gerçekleştikten sonra biz de Milli Eğitimin ilgili kanunlarında onun için gerekli hazırlıklarımızı yaptık. Yani önce Kürtçe dâhil olmak üzere diğer dillerin okullarda hangi derslerde okutulabileceğine dair, daha doğrusu, Bakanlar Kurulunun o okutulabilecek dersler kararının Kürtçeyi de içerecek bir şekilde değiştirilmesi gerekiyor” yanıtını verdi.

-“18 BİN KÜRT ÇOCUĞU TERCİH YAPTI”-

“Şimdi, şu anda belli dersleri Kürtçe veren özel okullarımız yok şu anda” diyen Milli Eğitim Bakanı, “2014-2015 öğretim yılından itibaren bunlar olacak. Dolayısıyla, 2014-2015 için” diye ekledi.

Milli Eğitim Bakanı, şöyle devam etti :

“Biz daha çok Kürt çocuğunun tercih yapacağını tahmin ederken 18 bin Kürt çocuğu tercih yaptı .

18 bin çocuğumuz Kırmançi lehçesinde, 1.800 çocuğumuz da Zazaki’de ders almak istediklerini tercih ettiler. Ben de doğrusu o kadar az beklemiyordum yani.”

“Ayvalık ilçesinde çarşaf giyen bir öğretmen çocukların önünde hem rol model olmuştu hem de çocuklara şiddet uyguladığına dair bazı bilgiler gelmişti, velilerin şikâyetleri vardı. Bundan sonra çarşaf ve peçeyle öğretmenler ve devlet memurları görevlerine devam edebilecekler mi?” sorusuna da Milli Eğitim Bakanı, şu yanıtı verdi:

“Ayvalık’taki öğretmen meselesi, bazı yayın kuruluşlarında köpürtüldüğü gibi bir çarşaf giyme meselesi değil. Türkiye’nin her yerinde giyilen geleneksel manto, biraz daha bol bir manto anladığım kadarıyla. Okul bahçesinin duvarından çekilmiş fotoğraflar üzerinden öğretmenin özel hayatını da rencide edecek yayınlar yapıldı. Doğrusu bu konunun buraya bu şekilde getirilmiş olmasından da üzüntü duydum.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.