Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Bahçeli: “Tam Bir Ahmaklık”

30 Ekim 2013 Çarşamba, 16:15

“TAM BİR AHMAKLIK”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “TBMM’ne başörtüsüyle gelmek isteyen kadın milletvekillerine peşin ve önyargıyla tavır alınması, hele ki Meclis’in hukukuna sahip çıkılacağının iddia edilerek gerekçe oluşturulmaya çalışılması tam bir ahmaklık ve gerilim yanlısı politikacı acizliğidir” dedi.

MYK TOPLANTISI SONRASINDA KONUŞTU

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Merkez Yönetim Kurulu Toplantısı ve son gelişmelerle ilgili bir açıklama yaptı. MHP Merkez Yönetim Kurulu’nun asil ve yedek üyeleriyle 28 Ekim 2013 tarihinde toplandığı ve iç ve dış siyasi gelişmeleri kapsamlı olarak ele alındığının bildirildiği açıklamada, “Ayrıca 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak mahalli idareler seçimleriyle ilgili hazırlık süreci gözden geçirilmiş, yapılacak çalışmalar, izlenecek yol ve yöntemler değerlendirilmiştir. MHP Türkiye’nin tüm seçim çevrelerinde bizatihi kendi adaylarıyla bu demokratik yarışa katılacak, en iyi sonucu almak için de tüm imkan ve kaynaklarını seferber edecektir. Büyükşehir, il, ilçe ve belde düzeyinde adaylığı kesinleşen belediye başkan, belediye meclis üyesi ve il genel meclis üyesi adayı değerli dava arkadaşlarım, her geçen gün gayret ve mücadelelerini hızlandıracaklardır. Bu kapsamda henüz aday tespiti yapılmayan yerlerle ilgili çalışmalar kısa süre içinde sonuca kavuşturulacak, değerli adaylarımız titiz, hassas ve objektif kriterlerle belirlenip milletimizin bilgisine sunulacaktır. 29 Eylül 2013 günü Ankara’da yapılan ilk etap ‘Belediye Başkan Aday Takdim Toplantısı’nın ikincisi de 2 Kasım 2013 tarihinde Kayseri’de gerçekleştirilecek, böylece yeni aday arkadaşlarımız milletimizin huzuruna çıkarılacaktır” denildi.

2014 YEREL SEÇİMLERİ

MHP’nin 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan mahalli idareler seçimlerine çok önem atfettiğinin ve ayrı bir değer yüklediğinin belirtildiği açıklamada Bahçeli şunları ifade etti:

“Bu seçimler Türkiye’nin kaderini etkileyecek, geleceğini belirleyecek, milli varlık ve birliğini şekillendirecek kırattadır. Türkiye’nin düzlüğe çıkabilmesi, ayak bağlarından kurtulabilmesi, sorunlarından sıyrılabilmesi için mahalli idareler seçimleri tarihi bir fırsat sunmaktadır. Bu seçim, karanlıkla aydınlığın, kardeşlikle düşmanlığın, bölücülükle birlikte yaşamanın, Türk kimliğiyle etnik fesadın, milliyetçilikle yabancılaşmanın mücadelesine sahne olacaktır. Deyim yerindeyse, Türk milleti ‘tamam mı, devam mı’ çerçevesinde bir seçim yapacak, varlığını ve bekasını oylayacaktır. AKP-BDP ve PKK arasında kurulan derin ve kopmaz ilişki ve irtibatın daha fazla tahribat ve kanamaya yol açmaması amacıyla aziz milletimiz demokratik tercih ve müdahalesini gerçekleştirecektir. Artık kaybedecek ne bir günümüz ne de israf edilecek bir değerimiz vardır. Kargaşa ve kamplaşmanın önlenmesi, ihanet ve iftiraların önüne geçilmesi, şiddet ve terörün sonlanması, zulüm ve zorbalığın bitirilmesi ancak demokrasinin imkan ve vasıtalarıyla mümkün olabilecektir.”

Bugünkü ortamda Başbakan ve hükümetin “Türk milletini hiçe saymak, köklerinden ve tarihi gerçeklerinden koparmak maksadıyla her karanlık tezgahtan, her aşağılık kampanyadan istifadenin peşinde olduğunu” ileri süren Bahçeli açıklamasında, “Ağır şartlar içinde kurulan Cumhuriyet çok yönlü, tesir düzeyi çok yüksek, bir kadar da çirkef ve çirkin bir taarruzla, figüranlarına aşina olduğumuz öldürücü bir karşı hamleyle yüz yüzedir. Hukukun üstünlüğü, demokratik norm ve kurallar, eşit vatandaşlık bilinci, temel hak ve özgürlükler, milletimizin benimsediği değerler çok cepheli saldırıyla boğuşmakta, gün geçtikçe de aşınmaktadır. AKP’yle birlikte Türk milletine hazımsız ve kindar çevreler mevkii ve statü elde etmekte, rütbeleri yükselmektedir. Toplumsal bünye kutuplaşma dinamikleriyle yarılmakta ve yaralanmaktadır” ifadesini kullandı.

BAŞÖRTÜLÜ MİLLETVEKİLERİ

Bahçeli, özellikle başörtüsü üzerinden sürdürülen polemiklerin iki karşıt blokta mevzilenen miladı dolmuş siyasi tezlerin milletin aklıyla, irfanıyla ve tercihleriyle oynadığının açık bir gerçek olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

“İki taraflı sürdürülen siyasi istismar inançlı ve samimi kardeşlerimize büyük haksızlığa meydan vermektedir. AK Parti ile CHP arasındaki kayıkçı kavgasına, sonu gelmeyen kör dövüşüne başörtüsünün tekraren konu olması her şeyden önce utanç vesikasıdır. Kimin nasıl giyineceğine, inancı gereğince nasıl davranacağına siyasetin hüküm vermek için pozisyon alması toplumsal barış ve uzlaşma açısından talihsizlik, aynı zamanda da ilkel bir tutumdur. TBMM’ne başörtüsüyle gelmek isteyen kadın milletvekillerine peşin ve önyargıyla tavır alınması, hele ki Meclis’in hukukuna sahip çıkılacağının iddia edilerek gerekçe oluşturulmaya çalışılması tam bir ahmaklık ve gerilim yanlısı politikacı acizliğidir. Başörtüsü meselesi mutabakat ve anlayışla, hoşgörü ve diyalogla çözülüp bitirilmesi gerekirken, iktidar ile ana muhalefet arasında düelloya neden olması, eskide kalan tartışmaların tekraren yüzeye çıkması kimseye bir şey kazandırmayacaktır. TBMM’nde yeni bir kriz ortamının doğmaması, bildik kavga ve çatışma görüntülerinin verilmemesi konusunda tüm siyasi aktörler duyarlı ve sorumlu hareket etmek mecburiyetindedir. AK Parti’nin başörtüsünü malzeme yapan kurnazlığıyla, CHP’nin başörtüsüne soğuk bakan yanlışı yeni sorun ve anlaşmazlıklara fırsat vermemelidir. TBMM’nin milletimizin her değerini, her beklentisini ve her ihtiyacını karşılayacak ve cevaplayacak tarihi birikim ve özelliklere fazlasıyla sahiptir. Bu itibarla başörtüsüyle Meclis’e gelinmesini kayıp olarak görenlerle, zafer kabul edenlerin şu günkü hassas ortamda Türkiye’yi daha fazla yormamaları, gerginliklere mahkum etmemeleri lazımdır. Zaten yeterince sorunumuz vardır ve Türk milleti adeta dert ve sıkıntı merkezine dönüşmüştür.”

Milli ve manevi değerlerin en üst perdeden tahrip edildiğini kaydeden Bahçeli, “Türklük AK Parti’nin siyasi ve psikolojik işkencesi altında olup, eziyet ve baskı görmektedir. Millet AK Parti’nin bölücü operasyonu altında can çekiştiğinden çok zor ve çaresiz bir vaziyettedir. Terör örgütü PKK, AK Parti’yle birlikte zaman kazanmakta, güç takviyesi yapmakta, meşruiyet açığını kapatabilmek adına ihanet pazarlığının tüm fırsatlarını değerlendirmektedir. Türk milleti çetin günler yaşamakta, aklın ve hayalin almayacağı yanlış kararların kurbanı olmaktadır. AK Parti’yle birlikte Türkiye yıkımın son durağına gelmiştir. Hükümet milli ve manevi değerlere tamamen yüzünü dönmüş durumdadır. Göstermelik adımlar, yarım yamalak icraatlar, istismara dayalı teklifler, inkarcı ve reddiyeci tavırlar zaman kaybına neden olmanın yanında, milletimizi oyalamanın ve aldatmanın bir aracı olarak da vicdansızca kullanılmaktadır. AKP hükümeti her alanda fiyasko ve iflasa yol açmaktadır. Özellikle dış politika tamamen ülkemizin aleyhine sonuçlar vermektedir” değerlendirmesini yaptı.

Sorumsuz, milli haysiyet ve hedefle bağdaşmayan hayalperest uygulamaların çok ciddi mahsurlara, vahim ölçüde açmazlara neden olduğunu iddia eden Bahçeli, şunları söyledi:

“İktidar paranoyak, pürüzlü ve pişkin politikalarıyla Türkiye’nin itibarıyla oynamakta, iddialarıyla ters düşmekte, milli ilkeleriyle çelişmektedir. AK Parti zihniyeti Suriye politikasını terör gruplarına endekslemiş, Irak politikasını Peşmerge’ye çivilemiş, Ortadoğu ve Kuzey Afrika politikasını BOP’un kanlı hesaplarına bağlamıştır. ABD’nin buyurgan üslubunu, bağımsızlığımızı rencide edici tehditlerini kuzu sessizliğiyle izleyen, AB’nin azar ve ikazlarını yaka silkmek ve tepki göstermek yerine sineye çeken hükümet, maalesef tam bir kuklaya çevrilmiştir. AK Parti hükümeti tüm hatlarıyla küresel güçlerin gözetim, denetim ve kontrolüne girmiştir. Vesayetle mücadele ettiklerini basmakalıp ifadelerle devamlı söyleyen Başbakan, sırf koltuğunu kaybetmemek, kendisine ve hükümetine yönelen Batı kaynaklı şaşı bakışları düzeltmek adına daha büyük ve şiddetli bir vesayeti kabullenmek zorunda kalmıştır. Bu itibarla 11 yıldır sömürgeci güçler için biçilmiş kaftan olan Başbakan ve hükümeti, Türkiye’nin milli güvenliğini ve milli çıkarlarını hiç umursamamış, hiç benimsememiş, hiç de sahiplenmemiştir. Başbakan Erdoğan yabancıların nam ve hesabına çalışan ajan provokatörler gibi huzurumuzu sabote etmek, milli birlik ve beraberliğimizi yağmalamak için her yola başvurmuş, her senaryonun parçası olmuştur. Hükümet fesat yuvasına, bölücülüğü aklama mekanizmasına, zalimleri haklı çıkarma düzeneğine dönmüştür. Bunun yanında Başbakan Erdoğan çıban başı haline gelmiş, içimizdeki hasım odağı olarak sivrilmiştir.”

Hukuken suç olan ne varsa, manen ve ahlaken kabul edilemeyecek ne bulunuyorsa, Başbakan ve hükümeti tarafından demokrasi kutusuna koyulduğunu öne süren Bahçeli, şunları kaydetti:

“Bölücülüğe alan açmak, bölücülerin elinden tutmak, kabaran iştahlarını gidermek ve taleplerini bir bir karşılamak AK Parti’nin siyasi tutum ve tercihi olarak belirginlik kazanmıştır. Türkiye’nin karşısındaki tüm mihraklar AK Parti’yle güç toplamış, cüret ve cesaret elde etmiştir. Türk milletinin muhatap olduğu tehdit ve tehlikelerin hız ve derecesi artmış, taşınamayacak bir seviyeye gelmiştir. PKK’lılara ödüller vermek, hava limanlarına isimlerini layık görmek, sözde şehitlik açmalarına müsamaha göstermek ve fiilen iktidar ortağı olmalarına göz yummak şöyle dursun yön veren bir konuma sapmak AK Parti’nin hanesine yazılan rezillikler olarak belirmiştir. Başbakan Erdoğan’ın tarafı ve ne yapmak istediği iyice gün ışığına çıkmıştır. BOP’un kilit oyuncusu ve pasörü olan Başbakan’ın amacı, Türk milletini rafa kaldırmak, Türklüğün dayandığı anlam ve zemini imha etmektir. Başbakan Erdoğan’ın millet tanımı sorunlu olmakla kalmayıp; yüzlerce yıllık emek ve kültürel mirasa vefasızlıktan, saldırmaktan ve yok etmekten başka bir manaya gelmemektedir
.”

Sevr’in güncellenmesi ve yeniden gündeme getirilmesinin yavaş yavaş sağlanmakta olduğu iddiasında da bulunan Bahçeli, “Görüldüğü kadarıyla bugünkü iktidar kadroları ihanet çarkına zihnini ve varlığını tümüyle kaptırmıştır. Nitekim Cumhuriyet’in 90. yıl dönümünde Türkiye, milli gurur ve bilincini yitirmiş bir zihniyetin eline düşmüş, adeta işgaline uğramıştır. Mütareke yıllarındaki yabancı komiserlerden hiçbir farkı kalmayan siyasi iktidarın Türkiye ve Türk milletini çözmek ve çöküşe sürüklemek için her şirretlikten fayda umacağı ayan beyan anlaşılmıştır. Bu tehdide son vermek, zincirleme bu hıyanet serisine darbe indirerek AK Parti felaketini durdurmak elbette Türk milletinin yetki ve inisiyatifindedir. İmralı canisini serbest bırakmanın şartlarını olgunlaştıran, anayasadan Türk kimliğini çıkarmanın veya yapay kimlikler inşa ederek Türk milletine mezar kazmanın sınırında olan AK Parti’ye en büyük ders yine bu büyük millet tarafından verilecektir” ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan’ın Türk milletinden geçer notu alamayacağını, mutlaka da iktidardan uzaklaştırılarak yaptıklarının bedelini ödeyeceğini öne süren Bahçeli, şöyle devam etti:

“İnancım odur ki, bu çok uzak değildir. Türkiye’nin içine düştüğü sancılı ve sarsıntılı mecradan çıkması imkansız görülmemelidir. Türk milleti hala ayaktadır, kimliğinin hala farkındadır ve kimin nerede durduğunu, kimlerin emel ve amaç birliği yaptığını görecek kadar da feraset sahibidir. Başbakan’ın tuzaklarını inkar ettiği büyük milletimiz bozacak ve sonuç olarak Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet yaşatacaktır. Bilinmelidir ki, son yurdumuz üzerinde bir bütün olarak yaşamamızın, kardeşlik içinde var olmamızın, adımızın da Türk olarak geleceğe taşınmasının başka bir yol ve çaresi kalmamıştır.” – ANKARA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz