Asrın Projesi İlk Gününde Arızalandı

30 Ekim 2013 Çarşamba, 16:43

Marmaray’da Anadolu – Avrupa yakası arasındaki seferler kapı arızası nedeniyle durdurulmuştu.
Tramvay kapısındaki arızanın giderilmesiyle Marmaray’da Üsküdar – Yenikapı istikametinde seferler yeniden başladı.

YOLCULAR SABAH YÜRÜDÜ

Görkemli açılışın ardından bu sabah saat 06.00 itibariyle ilk seferlerine başlayan Marmaray’da saat 08.00 sıralarında elektrik kesintisi yaşanmıştı. Elektrik kesintisi nedeniyle seferler bir süreliğine iptal edildi. Anonsların ardından trenden inen yolcular, yürüyerek istasyondan çıktı. Kısa süreli kesintinin ardından arıza giderilerek, seferler normale döndü. Öğleden sonra da kapı arızası baş gösterdi.

‘ARIZA MARIZA YOK KARDEŞİM’

Öğle saatlerinde seferlerin durdurulmasından önce Marmaray seferindeki ‘elektrik nedenli’ aksaklıkla ilgili Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Ankara muhabirimiz Gülümhan Gülten’e yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “Arıza marıza yok kardeşim, 10 dakika elektrik kesintisi var. Bunun Marmaray’la ne alakası var? Elektrik kesintisinin bizimle bir ilgisi yok. Trafoda bir arıza olmuş, şehir elektriğinde 10 dakikalık bir arıza var. Marmaray da bu arada duruyor”.

TCDD’DEN ARIZA AÇIKLAMASI

TÜRKİYE Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Marmaray’da bu sabah yaşanan elektrik kesintisiyle ilgili açıklama yaptı. “Marmaray’da, olağanüstü ilgi ve yolcu yoğunluğu yaşanmaktadır” diyen TCDD, “Trene ilk defa binen yolcuların ’acil durum’ butonlarına basmaları sonucu tren durmaları yaşanmıştır. Bu durum trenlerin zamanında duruş kalkışlarında aksamalara sebep olmaktadır. Bu tür ve benzer konularda defalarca simülasyonları yapılan acil durum senaryoları uygulanmıştır. Marmaray personeli, her türlü duruma karşı eğitimli olup, uygulanan senaryolarda herhangi bir güvenlik riski bulunmamaktadır” denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Bugün bazı internet haber sitelerinde yer alan iddialarla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

1- Sabah kısa süreli enerji kesintisi olmuş, ancak bu kesinti seferleri aksatmamıştır. Elektrik kesintisi dizinin peron başına yakın olduğu anda yaşanmıştır.

2- Tüp içerisinde 150 metre aralıklarla, mavi ışıklarla işaretli acil durum geçişleri bulunmaktadır. Benzer olayların tüp içerisinde yaşanması durumunda, yolcularımız diğer yoldaki trene alınabilecektir. Bugün böyle bir olay yaşanmamıştır.

3- KUMANDA MERKEZİ şu anda faaliyet gösteren 5 istasyon’daki her türlü elektronik sistemleri kontrol edecek şekilde kurulmuştur. Dolayısıyla, kumanda merkezinin ve elektronik sistemlerin yetersizliği iddiaları gerçek dışıdır.

4- Yolcu yoğunluğu beklenenin üzerinde olduğundan, yoğunluğu daha da artırmamak için Sirkeci istasyonunda duruş verilmemektedir.

5- Kazlıçeşme ve Haydarpaşa İstasyonlarında 9500’lük iki adet lokomotif ve iki adet acil müdahale aracı hazır bulunmaktadır.

Yolcularımızın yoğunluğu dikkate alarak diğer yolculara yer açmak için mümkünse sürekli git-gel yapmamaları, ihtiyaçları ölçüsünde Marmaray’ı kullanmalarını bekler, saygılar sunarız”

SOSYAL DEĞİL DEDİKODU MEDYASI

İzmir İktisat Kongresi’nin açılışına katılan Yıldırım, arızaya ilişkin sosyal medyada yer alan bilgilere de tepki gösterdi ve “Sosyal medya artık iyice dedikodu medyası oldu, yeter. Bunlara itibar etmeyin” demişti.

‘ASRIN PROJESİ’ SLOGANIYLA AÇILDI

Boğaz’ın 62 metre altından geçen tünelle Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan Marmaray’ın açılışı, dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşmişti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz