3. Uluslararası Her Yönüyle Bodrum Sempozyumu

30 Ekim 2013 Çarşamba, 16:26

Bodrum’da bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Her Yönüyle Bodrum Sempozyumu başladı.

Bardakçı Koyu’ndaki bir otelde düzenlenen sempozyumun açılışına Türkiye’deki üniversitelerin yanı sıra ABD, Ukrayna, Gürcistan, Moğolistan, İran, Fransa ve Meksika’dan 110 öğretim üyesi ile Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan sempozyumun açılışında konuşan sempozyum eş başkanı Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akif Erdoğru, daha önce yaptıkları iki sempozyumdaki sunumların kitap halinde yayınlandığını söyledi.

İlk kitabı 2007 yılında ikinci kitabı ise 2011’de yayınladıklarını belirten Erdoğru, “Üçüncüsü de 2013 yılında yayınlanacak. Sözlü kültüre sahibiz ama yazılı kültüre çok sahip değiliz. Yazıya geçirme işinde zayıf kalıyoruz. Amacımız Bodrum ve yakın çevresi ile ilgili bilgileri kitap halinde aktarmak ve böylece kayıt altına almak” dedi.

Sempozyumun tüm disiplinlere açık olduğunu anlatan Erdoğru, şöyle konuştu
:

“Bodrum ve yakın çevresi ile ilgili olmak kaydıyla tarih, edebiyat, coğrafya, tıp gibi tüm bilim dallara açıktır. Teknolojinin gelişmesiyle eski bilgilerimizin çoğu da kayboluyor. Amacımız mümkün olduğu kadar bunları yazılı hale getirmek ve gelecek kuşaklara aktarmak. Bodrum çok eski çağlardan bu zamana kadar Akdeniz ve Ege bölgesinin önemli şehirlerinden biri. Yeni konular, yeni bilgiler ortaya çıktıkça daha da bilgileniyoruz. Dolayısıyla bu tür yöre sempozyumlarını ve bunların kitap halinde yayımlanmasını mümkün olduğu ölçüde destekliyoruz.” 

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise Bodrum’un tarihi ve kültürüyle hep canlı, yaşamış bir şehir olduğunu dile getirdi.

Bodrum’un birçok uygarlığa ev sahipliği yaptığını vurgulayan Kocadon, şunları söyledi
:

“Bodrum Osmanlı döneminde sürgün yeri olmuş. Sürgün yerinden, bugün baktığımızda dünyanın gözünün üzerinde olduğu, Türkiye’nin de dünyaya açılan medeni kapısı durumuna gelmiş. Bunların altında yatan hep insan faktörüdür. Bodrum halkının ne kadar medeni ve hoşgörülü, ne kadar misafirperver olduğu herkes tarafından bilinmektedir
.”

Sempozyum, 1 Kasım’da sona erecek. – Muğla

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz