Son Dakika
24 Ocak 2020 Cuma

Google’dan Cumhuriyetimizin 90’ıncı Yılına Özel Doodle

29 Ekim 2013 Salı, 13:49

Arama motoru Google, cumhuriyetimizin 90’ıncı yıldönümü olan bugünde ana sayfasını özel bir Doodle ile süsledi.

Arama motoru Google, ana sayfasını ünlü kişilerin doğum günleri ve önemli günlerle süslemeye devam ediyor. Böylelikle Google, kullanıcılarına ana sayfasına koyduğu kişileri ya da önemli günleri hatırlatıyor.

Geçtiğimiz günlerde Fransız havacı ve çerçevesiz paraşütün mucidi Andre-Jacques Garnerin’in ilk paraşütle atlayışın 216’ıncı yılını unutmayan Google, bugün ise cumhuriyetimizin 90’ıncı yıldönümünü unutmadı. Google’ın hazırlamış olduğu Doodle’a tıklandığında “Cumhuriyet Bayramı”nın Google’daki arama sonuçlarına ulaşılabiliyor.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Cumhuriyet Bayramı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanan bir milli bayramdır. Cumhuriyet Bayramı’nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmi tatildir. 29 Ekim’lerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’in Onuncu Yıl Kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku’nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.(Vikipedi)

Emre Çetinkaya – Teknokulis

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.