Erdoğan, Öcalan ile Pazarlık Yapıyor !

27 Ekim 2013 Pazar, 17:40

Çözüm süreci ve demokratikleşme paketi kapsamında PKK ile AKP arasında artan görüşmelere, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sert tepki gösterdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Halkımız, çözüm konusunda bilgileri iktidardan değil, Kandil’den alıyor. Bu da beni rahatsız ediyor” dedi. Kılıçdaroğlu, Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) İstanbul Şişli’deki Genel Merkezi’nde düzenlediği “Biz’de kahvaltı” etkinliğinin konuğu oldu. CHP lideri, burada yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. “Çözüm sürecine nasıl bakıyorsunuz?” şeklindeki bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

Ben bilmiyorum
“Kan dökülmemesi çok güzel bir olay. Kavga olmaması çok güzel bir olay. Hiç kimsenin buna itirazı yok. Ülkeye huzurun gelmesi çok güzel bir olay ama çözüm süreci nedir, ben bilmiyorum. İçeriği nedir, onu da bilmiyorum. Başbakan’a 4 koşul söyledim. Örneğin ’süreci açık götür, şeffaf götür, halka hesap ver, hesabını veremeyeceğin şeyin altına imza atma’diye. Onun dışında ’Biz size kredi açıyoruz, buyurun çözün’dedik. Başbakan, ertesi gün dedi ki, ’Ne kredisi kardeşim, senin kredine ihtiyacımız yok.’İyi, sen çöz. Ne olduğunu bilmiyoruz. Zaman zaman karşılıklı atışmalar oluyor. ’Yok kesildi’, ’hayır kesilmedi.’Şöyle oldu, böyle oldu. Bilmiyoruz… Masanın bir ucunda Abdullah Öcalan var, diğerinde Recep Tayyip Erdoğan var. İkisi görüşüyorlar, pazarlık yapıyorlar. Birbirlerine mektuplar gidip geliyor. Bazen Kandil’e gidiyor. Beni rahatsız eden olay şu; 76 milyon insan, çözüm süreciyle ilgili bilgileri Kandil’den alıyor. Bu sizi rahatsız etmiyor mu? Bu ülkenin bir hükümeti yok mu? Bu ülkenin bir başbakanı yok mu? Bu ülkenin bir İçişleri Bakanı yok mu? Neden halkı bilgilendirmiyor? Neden Kandil’den bilgi almak zorunda kalıyor bu halk. Beni rahatsız ediyor. Demokratikleşme paketi, biz açıkladık ama iktidar gerçekten demokrasiyi istiyor mu? Asıl sorgulamamız gereken bu. Yoksa seçimlere kadar biz bu işi oyalayalım, seçimden sonra Allah kerim mi demek istiyor? Daha önce 3 kez böyle oldu.”

TDH’ye kapımız açık
Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün CHP’e katılmak için dilekçe verdiği yönündeki iddiaların sorulması üzerine de Kılıçdaroğlu,  “Bana ulaşan hiçbir dilekçe yok. İl Başkanımız burada, ona da toplantıdan sonra sorarım ama olsa bana sabahleyin söylerdi” dedi. Ayrışmaya değil, birleşmeye ihtiyaç olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, Türkiye Değişim Hareketi’ne (TDH) de kapılarının açık olduğunu vurguladı. Kılıçdaroğlu, Mustafa Sarıgül’ün adaylığı konusundaki bir başka soruya ise şöyle cevap verdi: “Sarıgül de saygı duyduğumuz bir siyasetçi. Ben ayrışmaya tahammülümüz yok derken, onun için de söylüyorum. Türkiye Değişim Hareketi’ni onun için söylüyorum. Gençler gerçekten Türkye’yi değiştirmeyi istiyorlarsa, şöyle bir tabloya baksınlar.” CHP lideri, “Yerel seçimde MHP ve BDP ile işbirliği düşünüyor musunuz?” şeklindeki soruyu “Biz herhangi bir işbirliği düşünmüyoruz. CHP olarak seçimlere gireceğiz. En iyi adaylarla çıkmaya çalışacağız. Süreç bakalım nasıl gelişecek” şeklinde  yanıtladı.

“Fidan’a yönelik ciddi suçlamalar var”
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a yönelik “Saldırı yapılırsa sahip çıkarız” gibi bir düşüncesinin olmadığını kaydederek “Sayın Fidan’a yönelik olarak ciddi suçlamalar var. Bu suçlamalar ne kadar gerçek, onu bilmiyoruz. Bu konuda Anamuhalefet Partisi olarak bilgilendirilmedik” dedi. Kılıçdaroğlu şunları söyledi:  “Bürokrat olduğu için kendisi hakkında konuşmanın çok doğru olmadığını ifade ettim. Bir bürokrattır. Ona yönelik suçlamalar var. Olayın ayrıntılarını bilen kişi, hükümetin başındaki kişi. Haklı mıdır haksız mıdır, bunu zaman gösterecektir. Bu konuda bizim özel bir düşüncemiz söz konusu değil.” Devletin önemli makamlarında oturan kişilerin belirli aralıklarla Anamuhalefet Partisi’ni bilgilendirmesi gerektiğini, bunun demokrasinin bir kuralı olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, ancak bu kuralın Türkiye’de işletilmediğini söyledi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz