Meclis’te Kimler Başörtüsü Takacak ?

24 Ekim 2013 Perşembe, 14:09

Erdoğan’ın açıklamalarından sonra gözler TBMM’de başörtüsü takması beklenen milletvekillerine çevrildi.

Bu iki gelişmenin ardından ise gözler AK Parti’deki kadın vekillere çevrildi. Akla ilk gelen isimler ise hacca giden 4 AK Parti’li kadın vekil oldu.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, kadın vekillerin önümüzdeki günlerde türbanla gelerek sürpriz yapacağı dile getirilirken, Mardin Milletvekili Gönül Şahkulubey’in yakın çevresine türban takarak TBMM’ye gelmek istediğini söylediği öğrenildi. Ancak son kararı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın vereceği belirtiliyor.

Bu konuda parti kurmayları arasında da görüş farkı bulunuyor. Bazı kurmaylar, önümüzdeki seçimlerde türbanlı aday gösterilmesinin daha doğru olacağını dile getirirken, bazıları da mevcut kadın milletvekillerinin bu yöndeki isteklerini destekliyor.

Ak Parti Grup Başkanvekilleri Nurettin Canikli ve Mustafa Elitaş’ın daha önce yaptığı açıklamalarda, özellikle hacca giden kadın milletvekillerinin döndükten sonra bu yönde taleplerini saygıyla karşılayabileceklerini dile getirmişlerdi. Bu kadın vekiller, AK Partide siyaset yapmaya başladıkları ve aday oldukları dönemde de kapalı değillerdi.

4 VEKİL KİM?

Kadın vekillerin hacdan dönmeleriyle birlikte, genel kurula “türbanla” girecekleri konusu da kulislerde yoğun şekilde konuşulmaya başlandı. Hacca giden Mardin Milletvekili Gönül Şahkulubey, Konya Milletvekili Gülay Samancı, Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Bayazıt Kaçar ile Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak bu hafta izinli sayıldı. Bu kadın milletvekilleri, bu haftayı aileleriyle geçirecekler. Önümüzdeki hafta TBMM’ye gelecek kadınların dördünün de türban takabileceği, bunlardan Gönül Şahkulubey’in bu istediğini yakın çevresiyle de paylaştığı belirtiliyor.

AJANSA AÇIKLAMA YAPMIŞLARDI

Türban takacağı iddia edilen kadın vekillerden ikisi daha önce A.A’ya yaptıkları açıklamada, siyaseti TBMM’ye geldikleri gibi sürdüreceklerini dile getirmişlerdi. AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, “Eğer kişi kapanacaksa bu karar o kişiye ait olmalıdır. Ben bunu yaparsam da sembolik olarak yapmam, Allah rızası için Allah’ın emri ve dini inancımın gereği olarak yaparım. Ama şu anda nasılsam,Meclis açıldığında da öyleyim” demişti. AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Bayazıt Kaçar da “İnanan her kadının Allah nasip ederse yapması gereken bir şey ama şu anda ben kendimi buna hazır hissetmiyorum. Meclis’e nasıl girdiysem, öyle devam edeceğim. Milletvekili iken de böyle bir şey söz konusu değil” diye açıklama yapmıştı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz