Caminin Önünde “Öcalan”ı Konuştular !

16 Ekim 2013 Çarşamba, 16:57

İmralı’dan dönen heyetin açıklamalarını yorumlayan Başbakan Erdoğan, “Adalet Bakanlığı ile arayı açmasınlar. Mesajlar bu dozda devam ederse, ipleri koparırız” dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, BDP heyetinin İmralı Adası’nda terör örgütü elebaşı Öcalan’ı ziyaretinin ardından açıklanan mesajlara ilişkin kendisine kesin bir bilgi gelmediğini ifade etti. BDP heyetinin açıklaması üzerinden yorum yapmasının sıkıntı yaratabileceğini belirten Erdoğan, BDP’nin çözüm sürecine ilişkin açıklamalarını, “İmralı ile arasının açılıp açılmamasından çok BDP verdiği mesajlarla Adalet Bakanlığımızla arasını açmamaya gayret etsin. Eğer verdiği mesajlar bu dozda gidecek olursa bu sefer Adalet Bakanlığı ile arasını açar ki böyle bir görüşmenin ipleri kopar, bunu bir defa çok açık ve net söylemek zorundayım. Çünkü öyle sınırı aşan ve tahrik kokan mesajlara hükümet olarak biz de evet diyemeyiz” ifadeleri ile değerlendirdi.

Beklemiyormuş
Başbakan Erdoğan, Kısıklı’daki konutundan Ataşehir’deki Mimar Sinan Camii’ne gelerek, Kurban Bayramı namazını kıldı. Vatandaşlarla bayramlaşan Erdoğan, camiden ayrılırken gazetecilerin de sorularını yanıtladı. Erdoğan, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki istifaların sorulması üzerine, “Tabi böyle bir istifa doğrusu beklemezdim. Bu konuda samimi, dürüst, vatanını, milletini seven bir generalin ve bir amiralin böyle bir süreçte istifa etmesinin gerekçesini bilmiyorum. Nasıl böyle bir şey yaparlar anlamak da mümkün değil. Yargıda olan bir süreç vardır, yargının vermiş olduğu bir karar vardır ama gerekçesini bilmeden de herhangi bir açıklama yapmayı doğru bulmuyorum” yanıtını verdi.

cami imralı
Temayül yoklaması
Erdoğan, yerel seçimlerde bazı bakanların aday olarak gösterileceğine ilişkin değerlendirmelerin sorulması üzerine, adaylara ilişkin tüm olasılıkların olağan olduğunu belirtti. 26-27 Ekim tarihinde 16 büyükşehir belediyesinde belirlenen 16 heyetin iki gün boyunca temayül yoklaması yapacağını ifade eden Erdoğan, yoklamadan çıkan isimlerin üst kurullarda değerlendirileceğini kaydetti. Erdoğan, “Gerekirse kamuoyu araştırmalarına da 30 büyükşehirde gideceğiz, nihai kararımızı da o arada vermiş olacağız. Bunun ardından da süratle kalan 51 vilayet, ilçelerinde de temayül yoklamaları yapıp ondan sonra nihai kararlarımızı verip adımlarımızı atacağız. Ama temayül yoklamaları ile tatmin olmadığımız yerde de kamuoyu araştırmalarına gideceğiz ve ucu açık sorularla kamuoyu yoklamalarını yaparak oralarda nihai kararı verme durumuna geleceğiz” dedi. Erdoğan, gazetecilerin, “Bayramı nerede geçireceksiniz” sorusuna, “İstanbul, İstanbul dışı ama Türkiye” demekle yetindi.

“Bayram harçlığı, rezalettir, ihanettir”
Başbakan Tayyip Erdoğan, bayram namazı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken TGRT Muhabiri Sultan Akten’in Başbakan’dan bayram harçlığı istemesine ÇGD’den tepki geldi. Başbakan’a “Devlet baba” denilerek, bayram harçlığı istemesini, TGRT muhabirinin mesleğin gerekleriyle tanışmamış olduğunun göstergesi olduğunu ifade eden ÇGD, “Başbakan’ın verdiği harçlığı alan gazeteci, mezarı kazılan gazetecilik mesleğinin mezar taşı olmuştur. Onlarca meslektaşı düşünceleri nedeniyle cezaevindeyken bir gazeteci Başbakan’dan bayram harçlığı alıyorsa, bunun adı cehalet, bunun adı rezalet, bunun adı mesleğe ihanettir” dedi. ÇGD, bu olayın haberini “harçlığı kaptı”, “gazeteciden Başbakan’a bayram sürprizi” gibi ifadelerle veren basın kuruluşlarını da rezaletin ortağı olmakla suçladı.

yeniçağ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz