Marmaris Kalesi Ziyarete Açıldı

27 Eylül 2013 Cuma, 23:27

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan sağlanan 657 bin lira ödenekle, yaklaşık bir yıllık çalışma sonucu restore edilen tarihi Marmaris Kalesi ve Müzesi, törenle ziyarete açıldı.

Restorasyonunda Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden beri kullanılan ve geçmişi yaklaşık 2 bin yıl öncesine dayanan Horasan harcının bir benzeri olan nidrolik kireç kullanılan kalenin ziyarete açılması için düzenlenen törene, Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Muğla Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer’in yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Bakan Yardımcısı Abdurrahman arıcı törendeki konuşmasında, kültürel varlıkların bulunduğu yerde sergilenmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’de gün yüzüne çıkartılmış birçok tarihi eserin yurt dışındaki müzelerde sergilendiğine dikkati çeken Arıcı, bakanlık olarak bu eserleri ait olduğu yere getirmek için mücadele verdiklerini belirtti. Son olarak bir kaç gün önce İngiltere’de bir müzayedede satışa çıkarılan ve Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in girişimleriyle satışı durdurulan, Osmanlı mezar taşlarının Türkiye’ye getirildiğini ifade eden Arıcı, benzer girişimlerin devam edeceğini bildirdi.

Muğla Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer da Muğla’nın Arkaik Dönem’den bu yana insan hayatında önemli yer tuttuğunu belirtip, “Muğla, kültürel varlıklar açısından Ülkemizin göz bebeklerinden. İl genelinde 195 ören yeri bulunuyor. Bunların 22’sinde düzenleme çalışmaları tamamlandı. Halen devam eden 15 arkeolojik kazı, 5 arkeoloji müzesi mevcut. Türkiye’deki tek su altı arkeoloji müzesi ilimiz sınırlarında bulunmaktadır. Ayrıca, Muğla UNESCO tarafından kültür mirası olarak tescillenen 3 esere de evsahipliği yapıyor. Bu varlıkları gelecek nesillere aktarma görevinin mutluluğunu üzerimizde taşıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından müzesindeki 4 teşhir salonuyla birlikte restore edoilen kale, Bakan Yardımcısı Arıcı ve Vali Güvençer tarafından kurdelesi kesilerek yeniden ziyarete açıldı. Açılışın ardından törene katılanlan müzeyi gezdi.

— KUTU —

Marmaris Kalesi

Antik kaynaklarda kale ile ilgili ilk bilgileri günümüze aktaran MÖ 490-425 yılları arasında yaşamış ünlü tarihçi Halikarnassoslu (Bodrum) Heredot, Marmaris’te ilk surların M.Ö. 3 binde yapıldığını yazmıştır. Kalenin yapımından söz eden tek yazılı kaynak ise Evliya Çelebi’nin Seyahatname’si. 17. yüzyılda Muğla çevresini gezen Evliya Çelebi, Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos seferi öncesinde kalenin yaptırılması için emir verdiğinden ve kalenin sefer sırasında askeri üs olarak kullanıldığından söz etmekte. Kalenin önemli bir kısmı, Birinci Dünya Savaşı sırasında bir Fransız savaş gemisinin top atışlarıyla yıkılmıştır. Cumhuriyet öncesinden başlayarak 1979 yılına kadar kalede Marmarisliler iskan edildi. Marmaris Kalesi’nin içinde 18 konut, bir çeşme ve bir sarnıcın bulunduğu biliniyor. Marmaris Körfezi’ne uzanan yarımada üzerinde ve limana hakim bir noktada kurulmuş olan kale, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun 14 Ekim 1983 tarihinde aldığı kararla korunması gereken anıtsal yapı olarak tescil edildi. 1980 yılında kalenin onarımına başlanmış ve onarım 1990 yılında tamamlanarak Marmaris Kalesi 18 Mayıs 1991’de müze olarak hizmete açılmıştı. – Muğla

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz