Çiller İlk Kez Açıkladı

27 Eylül 2013 Cuma, 19:00

Eski Başbakan Tansu Çiller, 28 Şubat davasında müşteki sıfatıyla ifadeye çağrıldığı mahkemeye dilekçe gönderdi. Çiller dilekçesinde; dönemin komutanlarını emekliye sevk edilmesi teklifini Necmettin Erbakan’ın kabul etmediğini söyledi. Erken seçim teklifini de Erbakan’ın ‘bizi seçime sokmazlar’ diyerek kabul etmediğini belirtti.

Müşteki olarak mahkemeye çağrılan ancak gelmeyen Tansu Çiller’in mahkemeye gönderdiği 4 sayfalık dilekçenin detayları ortaya çıktı. İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne avukatı aracılığıyla dilekçe veren Çiller, o dönemde İçişleri Bakanı Meral Akşener’in Batı Çalışma Grubu (BÇG) ile ilgili bazı belgeler getirdiğini ve bu belgeleri incelediğini belirtti. Belgelerin dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan’a iletildiğini ifade eden Çiller, “Erbakan, belgeleri dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e götürmüş ve Cumhurbaşkanı da o belgeleri üst rütbeli subaylar ile paylaşması üzerine sivil toplum kuruluşlarında ve basın yayın organlarında dönemin İçişleri Bakanı, eşim, çocuklarım ve benim aleyhimde asılsız karalama kampanyası başladı.” ifadelerini kullandı.

çiller-ve-28-şubat

28 Şubat kararlarının imzalanmasına ilişkin de Çiller, “Erbakan ile görüştüm ve MGK kararlarının tavsiye niteliğinde olduğunu, 28 Şubat 1997 tarihinde alınan kararların imzalanmasının nedeninin de esasen bu kararların tavsiye niteliğinde olmasından kaynaklandığını, bu kararların Bakanlar Kurulu’nda ve Meclis’te görüşülerek şayet uygun bulunacak olanların uygulamaya konulabileceğini (bu kararlar, hükümetimiz tarafından uygulamaya konulmamıştır) ancak, asıl tercihimin ve doğru olanın bu kararlar görüşülmeksizin ‘Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarını emekliye sevk etmemiz gerektiğini söyledim.” dedi.

Çiller, komutanların emekliye sevk edilmesi yönündeki teklifini Erbakan’ın ‘kararnameyi Cumhurbaşkanı imzalamaz ve yıpranırız’ diyerek reddettiğini belirtti. Çiller, “O zaman biz de erken seçime gideriz.’ dedim. Sayın Erbakan bu teklifi de ‘bizi seçime sokmazlar, partilerimiz hakkında kapatma davası açarlar (nitekim Refah Partisi hakkında açıldı) ve toplumdaki gerilim artar’ diye kabul etmedi.” ifadelerini kullandı.

Hükümeti kurmak için dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e gittiklerini anlatan Çiller, “Sayın Cumhurbaşkanı, maalesef kurulacak yeni hükümete güvenoyu vereceğini imzası ile teşvik eden 282 milletvekiline rağmen hükümeti kurma görevini, milli iradenin yansıttığı çoğunluğa değil de o aşamada azınlık olan muhalefetin temsilcisine verdi.” diye konuştu.

28 Şubat döneminde bir kısım sivil grupların ve kuruluşların askerlerle birlikte hareket ettiğini vurgulayan Çiller, hükümet programlarının engellenmeye çalışıldığını, milli iradeye rağmen Refahyol hükümetinin çökertildiğini ifade etti.

Otellerde milletvekili ikna odaları kurulduğunu anlatan Çiller, “Milletvekilleri şantaj, korku, ikbal ve menfaat vaatleri ile Doğru Yol Partisi’nden koparılmış ve milletin Meclise yolladığı çoğunluk, azınlık haline, Meclisteki azınlığın da çoğunluk haline gelmesi ile güven oyu alacak sayıya ulaşılmasına kadar beklenip, ne karşılığında olduğu belli olmayan transferler sonucu kurulan bu hükümetin gerçek milli iradeyi temsil ettiğini söylemek mümkün değildir.” dedi.

Mağdurun yine millet olduğunu kaydeden Çiller, “Batı Çalışma Grubu ile ilgili belgeleri ilk kez biz ortaya çıkardık. Hukuksuz olan bu yapıyı milletimize bize duyurduk. Toplanan belgelere göre BÇG’nin öncelikli hedefinin, DYP liderinin örtülü olarak yıpratılarak siyaseten bitirilmesi yolu ile DYP’nin çökertilmesi ve hükümetin düşürülmesi olduğu açıkça anlaşılmıştır.” diye konuştu.

Bu duruma son vermek, Türkiye’nin önünü açmak, askeri vesayetten kurtarmak ve demokrasinin yerleşmesi için Başbakanlıktan dahi vazgeçtiğini ifade eden Çiller, “Sadece askeri vesayetin kaldırılması ile değil, iktidar olmak için her şeyi mubah gören siyasetçiler ve istediklerini almak için her türlü iftirayı atan demokrasi düşmanları ile mücadele ettim. Esasen bugün iktidarda olanlar da ancak devletin başının desteğini aldıktan sonra bu hesabı sorabilir hale gelmiştir.” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz