Suat Kılıç’tan Sert Açıklama

23 Eylül 2013 Pazartesi, 23:44

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, derbi olaylarına neden olanları “vesikalık” fotoğraflarına kadar görüntüleme teknolojisine sahip olduklarını, güvenlik birimlerinin sorumluları bulma konusundaki çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Var olan cezalarla birlikte “hapis cezası getirilsin mi?” sorusunun ortaya atıldığını anlatan Kılıç, “Bunu tartışmaya açığız, müzakere ederiz, dünyadaki örneklerine bakarız. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin tavrı kanunun uygulanmasından yana olmuştur” diyerek hapis cezasına soğuk baktığını ima etti. Kılıç, UEFA’nın sporda mümkün olduğunca az polis görmek istediğinden söz etti. Bakan Kılıç ayrıca, “Biz herhangi bir camiayı, taraftar grubunu, herhangi bir kişiyi veya kesimi karşısına alan bir anlayış içinde değiliz. Yegâne hedefimiz var; kanunlar uygulanacak, suçlular kimse isim isim tespit edilecek ve hâkim önüne çıkarılacak, gereği yerine getirilecek. Türkiye dün geceki moral bozukluğunu hak etmiyor” açıklaması yaptı.

“70 BİNE MALEDİLEMEZ”

Bakan Kılıç, Kasımpaşa’nın Kemerburgaz Tesisleri’nin açılış töreninde basın mensuplarının derbi maçtaki olaylarla ilgili sorularını yanıtladı.

Yaşananların son derece kötü hadiseler olduğunu kaydeden Bakan Kılıç, “Türkiye’ye yakışmayan, Türk sporuna yakışmayan görüntüler. Türkiye’de bunları hiç kimsenin içine sindirmesi mümkün değil. Sahadaki takımların, sahada olmayan takımların da bu durumu içine sindirmesi mümkün değil. 70 bin seyirci var ve bu yaşanan olayları 70 bin futbol seyircisinin tamamına mal etmek, bir camiayı peşinen mahkûm etmektir ve bu da doğru bir yaklaşım olamaz” dedi.

“VESİKALIKLARINA KADAR BULACAĞIZ”

6222 sayılı kanun çiğneyenlerin bulunduğunu, güvenlik sorunu varsa tedbirlerin artırılacağını kaydeden Kılıç, “Çok şükür ki, Atatürk Olimpiyat Stadı’nda yeni dönemde kurulan yüksek çözünürlüklü 20 adet yeni kamera var. Bu kameraların görüntülerinden sahaya giren herkesi adeta vesikalık fotoğrafına kadar takip etmek ve tespit emek mümkün. Şu anda ilgili polis birimi bu tespitleri yapmaya devam ediyor. Diğer bir taraftan yaz döneminde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’yla yapmış olduğumuz bir Çalıştay var. Spor savcısı da olay mahalindeydi. Adli merciler de olayı yerinde görme imkânı buldu” dedi.

“TÜRKİYE’NİN İMAJINI GERİ GÖTÜRDÜ”

Yaşanan olayların Türkiye’nin spor imajını zedelediğini, bu fotoğrafın, Türkiye’de sporun imajını geriye götürdüğünü, bu görüntünün yabancı ajanslarda Türkiye’nin aleyhine kullanıldığını kaydeden Kılıç, “Polise, özel güvenliğe, futbol oyuncularına yönelik saldırılar var, hakemlere yönelik engelleme çabaları var. Atatürk Olimpiyat Stadı’ndaki maçın tamamlanmamış olması gibi üzücü bir durum var. Türkiye’de geçmişte de birçok olay yaşandı derbilerde ama bunun gibi bir sahanın işgali, maçı durduracak bir olumsuzluk yaşanmamıştı. Bunu tasvip etmek mümkün değil” dedi.

Derbide yaşananlardan sonra 6222 sayılı kanunda güvenlik kriterleri ile ilgili düzenlemeye gitme ihtiyacının kaçınılmaz hale geleceğini, 3 yıl önce kulüplerin isteği üzerine kulüplere devrededilmiş olan stadyum içinde yeniden emniyetin devreye girebileceğini, kanunun değişebileceğini anlatan Kılıç, olaylarda 10 kapının kırıldığını, 8 turnikenin devre dışı bırakıldığını anlattı.

Kılıç, “Doğrudan tribünlere giriş noktalarında batıda 3, doğuda 3 olmak üzere 6 demir kapının kilitlerinin kırılarak, içeriye biletli seyircinin kontrol dışı ve onlarla birlikte kalabalığa karışarak belli bir miktar biletsiz seyircinin de girdiği tespiti Gençlik Spor İl Müdürlüğü tutanaklarında mevcut. Ayrıca şu an bilinen 8 ayrı noktada turnikelerin ya kırılarak ya patlatılarak, ya da kabloları kesilerek devre dışına çıkarıldığı bilgisi de tutanaklarda mevcut. Stadyumların giriş kapıları ve turnikeler noktasındaki güvenlik şartlarını yerine getirmek görevi, özel güvenlik birimlerine ait olan bir görev” dedi.

Olaydaki cezalarla ilgili siyasi tavır göstermeyeceklerini anlatan Kılıç, “Kanunu ihlal eden bireylerle ilgili tek tek tespitler yapılacak, tek tek haklarında işlemler ortaya konulacak.

Bu cezalarla birlikte hapis cezası getirilsin mi konusu var. Bunu tartışmaya açığız, müzakere ederiz, dünyadaki örneklerine bakarız. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin tavrı kanunun uygulanmasından yana olmuştur. UEFA, FIFA’nın kriterleri neyse, tavrımız bu kriterlere uygun biçimde futbol müsabakalarının oynanmasından yana olmuştur. UEFA ve FIFA saha içinde mümkün olduğunca az polis görmek istemektedir. Saha içindeki güvenliğin, ev sahibi kulüp ve özel güvenlik tarafından temin edilmesi yönünde UEFA ve FIFA’nın öneri ve talimatları bulunmaktadır. Biz bugüne kadar bunun gereklerini yerine getirelim diye aşırı bir özen gösterdik ama birileri bunu istismar ediyorsa, kamu düzenini sağlamakla görevli olan kamu otoritesi elbetteki holiganizmin, vandalizmin önüne geçmek için bütün önlemleri alacaktır.”

YÜZ TANIMA SİSTEMLERİ

Elektronik bilet uygulaması ve stadın dışı ve içini 360 derece görecek kameralı güvenlik sistemi uygulamasına yönelik çalışmaların hızlandırılması gereğine değinen Kılıç, yüz tanıma sistemleri kurulmasının devreye girebileceğini kaydetti.

Kılıç, “Bir daha bu görüntülerin Türkiye’de yaşanmaması için sadece adli makamların polisin çalışması yetmez, kulüplere, medyaya, yazarlara ve yorumculara taraftar derneklerine düşen büyük görevler var. Dün gece yaşanan herkese yazık eden bir görüntüdür. Birikimlere, paraya yazık eden, Türk futbolunun kalitesine kasteden bir görüntüdür. Genelleme yapmamak, camiaları hedef tahtalarına yerleştirmemek, hüznü daha da derinleştirmemek lazım” şeklinde konuştu.

Kılıç, “İsimler üzerinden değerlendirme yapmanın “ kendilerinin işi olmadığını belirtirken açıklamalarını, “Biz herhangi bir camiayı, taraftar grubunu, herhangi bir kişiyi veya kesimi karşısına alan bir anlayış içinde değiliz. Yegâne hedefimiz var; kanunlar uygulanacak, suçlular kimse isim isim tespit edilecek ve hâkim önüne çıkarılacak, gereği yerine getirilecek. Türkiye dün geceki moral bozukluğunu hak etmiyor” diye bitirdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz