NASIR

15 Eylül 2013 Pazar, 21:23
NASIR

Nasır; el ve ayaklarda sıkılıkla görülen baskı ve sürtünmeye maruz kalan bölgelerde derinin kendini koruma altına alarak sertleşmesi ve kalınlaşması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Özellikle günlük hayatımızdaki hareketlerimizi kısıtlayıcı olması açısında ayakta oluşanlardan sıkça bahsedilir. Acılı ve sancılı olması bakımından, ayak sağlığı için önemli bir sorun olsa da, tedavisi kolay ve mümkündür. Parmakların üst kısımları ve parmak araları, tabanlar ve topuklar kısacası vücut yükünün basınç oluşturduğu noktalar bu oluşumların görüldüğü bölgelerdir.

Nasır oluşumunun birçok sebebi olmakla birlikte en temel nedeni ayakkabı tercihleridir. Özellikle dar ve ayağın doğal yapısına uymayan ayakkabılar oluşumların ana nedenidir. Bunun yanında dış mekânlarda çıplak ayakla gezmek, ayak yapısındaki bozukluklar, hassas ciltler de sorunun ana nedenleri arasında sayılabilir. Tedaviye başlamadan önce oluşumların ana nedenlerini ortadan kaldırmak gerekmektedir. İlk önce ayakkabı tercihleri gözden geçirilerek tabanları rahat ve ortopedik olanlar tercih edilmelidir. Ayrıca hakiki ve yumuşak deriden imal edilenler tavsiye edilmektedir. Çıplak ayak dolaşmamak ve ayak temizliği ve bakımına ekstra önem vermek gerekmektedir. Ayak derisi uygun nemlendiricilerle yumuşak tutulması sorunlu bölgeyi rahatlatmak açısından önemlidir. Ayrıca çorapsız ayakkabı giyilmesinden de şiddetle kaçınmak gerekmektedir. Tercih edilecek çorap teri çeken pamuklu ve yumuşak dokumadan olmalıdır. Hiçbir suretle ayaklar ıslak ya da nemli iken ayakkabı ve çorap giyilmemelidir. Toplum içinde yanlış bilinen bir konu da nasırların giderilmesi için pedikür yaptırılmasıdır. Pedikür bir tedavi yöntemi değildir. Sorunlu bölgeye yapılacak bilinçsiz müdahaleler sorunun yayılmasına sebep olmakla birlikte, kullanılan aletlerin sterilize edilmeden kullanılması çeşitli enfeksiyonlara neden olmaktadır. Özellikle diyabet ve dolaşım bozukluğu olan hastalar mutlaka profesyonel tedaviye başvurmaları gerekmektedir.

Tedavi için başvurulacak en akılcı yöntem, ayak sağlığı konusunda uzmanlaşmış, profesyonel kadroları ile hizmet veren salonlar ve medikal merkezlerdir. Bu şekilde ağrı ve acılardan kısa sürede kurtulmak mümkündür. Ayrıca sorunun yayılmadan kesin bir şekilde tedavi edilmesi sağlanmış olup varsa ayak yapısındaki bozukluklar da giderilerek bir daha böyle bir sorun yaşanmaması sağlanmış olunacaktır. Konu ile ilgili uzman görüşüne başvurmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz