Ahmet Davutoğlu’ndan İlk Yorum

14 Eylül 2013 Cumartesi, 14:14

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’de Türkiye sınırı yakınında gerçekleştirilen ve son 24 saatte basına yansıyan infaz görüntülerini yorumladı. Amerikan Time ve Fransız Paris Match dergilerinde yayınlanan fotoğrafların muhaliflerce gerçekleştirilen infaz eylemlerine ait olduğu belirtilmişti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul Conrad Otel’de Kanada Dışişleri Bakanı John Baird ile görüştü. İşte Davutoğlu’nun Baird’le düzenlediği ortak basın toplantısından satır başları:

DAVUTOĞLU:

– Suriye’de son kimyasal saldırıyla bir insanlık suçu işlendiğini ve sorumluların uluslararası hukuk çerçevesinde hesap vermesi gerektiğini teyit ettik. Suriye’deki katliam durdurulmalıdır ve sorumluları cezalandırılmamalıdır.

– Kimyasal silahların teslim edilmesi, şu ana kadar katledilen 100 bin insanı öldürenlerin sorumluluklarından kaçmalarına imkan tanımamalıdır. Her zaman kimyasal silahların tasfiyesini destekleriz. Ama uluslararası kamuoyunun rejimin zaman kazanma taktiklerine boyun eğmemesini de bekleriz.

TÜRKİYE SINIRINDAN KORKUNÇ İNFAZ GÖRÜNTÜLERİ

– Bugün basında çıkan fotoğraflar, şiddetle kınanması gereken tablolardır. Hiçbir şekilde mazur gösterilemez. Bu olaylara karşı çifte standart içinde olmamız söz konusu değildir.

– Ancak bu tür resimlerden hareketle, Suriye halkının haklı mücadelesine gölge düşürmeye çalışmak da bir propaganda taktiği olarak değerlendirilmelidir. Kesinlikle bu aşırı grupların yaptıklarını kınıyoruz, kabul edilemez buluyoruz. Tekrar etmemesi için Suriye’deki tüm gruplara çağrıda bulunuyoruz. Buradan hareketle masum sivillerin ölümüne ve yüzbinlerce mültecinin kaçmasına neden olan uygulamalara da mazeret teşkil etmez.

– Maalesef şu anda muhalefet de Beşar Esad’ı kınayamayanlar da biz savaş istiyormuşuz gibi konuşuyor. Biz savaş istemiyoruz . Şu an bile biz bu basın toplantısını yaparken, rejim hava kuvvetleri şehirleri bombalıyor, on binlerce insan Türkiye’ye kaçıyor. Birçok çocuk yetim kaldı, birçok kadın dul kaldı. Kimse hedef saptırmasın. Herkesin öncelikle vazifesi bu vahşeti durdurmaktır. Bizim yaptığımız ‘savaşa dur’ çağrısıdır.

BAIRD:

– G20’de daha büyük bir kınama çıkmaması nedeniyle hayal kırıklığına uğradım. Kimyasal silah kullanımı nedeniyle ölenlerin hesabı sorulmalıdır. Sivil halka karşı bu silahların kullanılması çok kötüydü. Kimyasal silahların kullanımı tamamen yasaklanmalı. Dünyada daha güçlü bir iradeyi ortaya koymamız lazım.

hürriyet

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz